Serce jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie, odpowiedzialnym za pompowanie krwi i dostarczanie niezbędnych składników odżywczych do wszystkich komórek. Dbanie o zdrowie serca powinno być priorytetem dla każdego z nas, niezależnie od wieku czy stylu życia. W artykule dowiesz się, jak często należy badać serce i jakie badania są najważniejsze w profilaktyce.
Co ile udawać się na badania serca?
Częstotliwość badań serca zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia oraz obecność ewentualnych czynników ryzyka. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, osoby dorosłe powinny wykonywać badania kontrolne co najmniej raz na dwa lata. Natomiast dla osób po 40. roku życia i zdrowych oraz po 50. roku życia u osób z czynnikami ryzyka zaleca się coroczne badania.
Jakie są badania serca?
Podstawowym badaniem, które powinno być wykonywane regularnie w gabinecie kardiologicznym w Chojnicach u każdej osoby, jest EKG (elektrokardiogram). Jest to nieinwazyjne badanie pozwalające na ocenę rytmu serca, jego częstości oraz wykrycie ewentualnych zaburzeń przewodzenia. EKG powinno być wykonywane co najmniej raz na dwa lata u osób zdrowych i co roku u osób z czynnikami ryzyka.
Badanie ciśnienia krwi to kolejne podstawowe badanie, które pozwala na monitorowanie pracy serca. Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i serca, a także innych narządów, takich jak nerki czy oczy. Ciśnienie krwi powinno być mierzone przynajmniej raz w roku u osób zdrowych oraz co kilka miesięcy u osób z nadciśnieniem lub innymi schorzeniami układu krążenia.
W przypadku osób z grupy podwyższonego ryzyka, bądź w razie podejrzenia konkretnych schorzeń serca, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań kardiologicznych. Do takich badań należy między innymi echo serca – badanie ultrasonograficzne, które pozwala na ocenę struktury i funkcji serca oraz ewentualnych wad zastawek czy mięśnia sercowego.
Innym badaniem jest test wysiłkowy, który polega na ocenie pracy serca podczas wysiłku fizycznego. Test ten pozwala wykryć niedokrwienie mięśnia sercowego oraz inne zaburzenia pracy serca mogące prowadzić do poważnych komplikacji.