Choroby układu oddechowego u dzieci

uklad oddechowy

Choroby układu oddechowego bardzo często dotyczą dzieci. Powodem ich powstawania jest najczęściej niedojrzały układ odpornościowy, a także zanieczyszczenie powietrza. Które choroby pojawiają się u dzieci najczęściej? Co warto o nich wiedzieć? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w tekście poniżej.

Jakie choroby układu oddechowego są najczęściej spotykane?

Jedną z najpoważniejszych i najczęściej spotykanych chorób układu oddechowego u dzieci jest astma. Rozwija się ona najczęściej w wieku przedszkolnym, częściej u chłopców. Do jej objawów zaliczyć możemy szybki, świszczący oddech oraz zapadanie się skrzydełek nosa w czasie oddychania. W leczeniu astmy najczęściej wykorzystuje się leki wziewne.

Inną często spotykaną dolegliwością jest zapalenie zatok. Charakterystycznymi objawami jest obrzęk błony śluzowej nosa, który może spowodować jego niedrożność, katar i kichanie. Gdy zaobserwujemy u swojego dziecka tego typu objawy warto umówić się na konsultację telefoniczną z lekarzem, dzięki czemu zostanie wydana nam recepta online.

Wśród niemowlaków i przedszkolaków bardzo powszechne jest zapalenie płuc. Choroba ta jest zazwyczaj leczona w szpitalu z powodu możliwości wystąpienia powikłań. Wśród objawów zapalenia płuc można wymienić: suchy kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, osłabienie i pogorszenie samopoczucia. Po zaobserwowaniu takich objawów u dziecka można odbyć konsultacje z lekarzem nie wychodząc z domu. Bezpieczna i legalna recepta online jest dostępna tutaj: https://receptaulekarza.pl/.

Co warto wiedzieć o chorobach układu oddechowego?

Kolejną powszechną chorobą jest zapalenie oskrzeli. Najczęściej chorują na nie dzieci do 2. roku życia. Jego powodem są zazwyczaj wirusy. Objawy zapalenia oskrzeli początkowo przypominają przeziębienie. Występuje wtedy suchy kaszel i katar. Kaszel po kilku dniach przechodzi w wilgotny i szczególnie daje o sobie znać wieczorami. Pojawić się mogą także duszności, świszczący oddech i ból w klatce piersiowej.

Często spotykaną chorobą jest także angina. Wśród jej dominujących objawów wymienić można silny ból gardła, katar oraz kaszel. Charakterystyczna jest także wysoka gorączka, która sięgać może nawet 39 stopni. Ta choroba najczęściej leczona jest za pomocą antybiotyków. Ważne jednak, by rodzaj antybiotyku dobrany został do bakterii, która ją wywołała.

Wśród chorób układu oddechowego wymienić należy także alergiczny nieżyt nosa. Jest to najczęściej występująca choroba alergiczna na świecie. Może ona mieć charakter całoroczny lub sezonowy. Wśród objawów należy wymienić: wodnisty katar, zatkanie nosa oraz zaburzenia snu wynikające z jego niedrożności.

Dodaj komentarz