Jak mądrze kupować książki dla dzieci?

Zakup książek

Wybór książki dla dziecka nie powinien być przypadkowy. Wprowadzanie małego czytelnika w świat czytelnictwa powinno odbywać się w sposób ciekawy i angażujący. Jeśli o to nie zadbamy, to możemy być niemal pewni tego, że prędzej czy później dziecko po prostu nie będzie widziało w tym nic, co jest warte jego zainteresowania, albo wręcz będzie kojarzyło książkę przykrym obowiązkiem. Jak mądrze kupować książkę dla dziecka. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze tej właściwej? Podpowiadamy.

Jak wybrać książkę dla dziecka? Patrz na treść

Księgarnie wręcz zasypują nas nowościami spośród których każda książka ma być najlepsza i godna zainteresowania. Nic bardziej mylnego. Nie każda publikacja jest dobra i nie zawsze musi stać na naszej półce tylko dlatego, że na przykład napisała ją znana osoba ze świata show biznesu. Niezależnie od wieku dziecka zawsze bezwzględnie należy patrzeć na treść danej książki zanim podejmiemy decyzję o jej zakupie. Można z powodzeniem postawić na znanych sobie autorów, albo dać szansę nowicjuszom. Czasem już po przeczytaniu kilku zdań będziemy doskonale wiedzieli z kim mamy do czynienia i czy chcemy, aby nasze dziecko czerpało od niego wzorce językowe.

Czytaj także: http://wmediach.pl/nauka-czytania-u-dziecka-jak-pomoc-mu-w-jej-poczatkach/

Dobra książka dla dziecka – ilustracje mają znaczenie

Dobrze, jeśli odpowiednia treść stanowi połączenie z ciekawymi ilustracjami – bez względu na to ile lat ma nasze dziecko. Połączenie ciekawej historii z obrazkami ma dużą szansę na zyskanie aprobaty małego czytelnika. Jednym z doskonałych przykładów takiego duetu jest książka pod tytułem Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek. Autorka w sposób zabawny i niezwykle wciągający przestawia różne perypetie wspomnianych skarpetek, a do tego dziecko ma szansę na cieszenie oczu kolorowymi i często bardzo zabawnymi ilustracjami, które je przedstawiają. Dzieci wchodzą w świat przygód, które czasem śmieszą, a innym razem wprowadzają lekką nutkę niepokoju. Wszystko utrzymane we właściwym tonie i zawsze z dobrym zakończeniem. Nic dziwnego, że książka trafiła do kanonu lektur szkolnych.

Jak wybrać dobrą książkę dla dziecka – istotny jest morał

Książki powinny bawić, rozwijać umiejętności, kreatywność, a także wyobraźnię. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że ich rolą jest także nauka pewnych wartości. Bardzo dobrym przykładem książki, która ma w sobie wiele ponadczasowych mądrości, a przy tym prezentuje w sposób przystępny przygody głównych bohaterów jest Karolcia. Dzieci uczą się między innymi tego, że często to, co wydaje się być z pozoru dobre, niekoniecznie musi takie być.