Profilaktyka cukrzycy – 4 niezbędne zalecenia

zapobieganie cukrzycy

Zgodnie z informacjami Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na cukrzycę choruje ponad 8,3% światowej populacji. Tendencja ta wciąż rośnie, gdyż jedną z głównych przyczyn rozwoju choroby jest zła dieta i otyłość. Jesteś w grupie ryzyka lub dostrzegasz pierwsze symptomy? Sprawdź, jakie działania wdrożyć, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie.

Nie od dziś wiadomo, że zarówno to, co jemy, jak i styl życia, jaki prowadzimy, ma jednoznaczny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Cukrzyca to choroba o podłożu genetycznym, jednak osoby, które nie dbają odpowiednio o siebie, nie zwracają uwagi na to, co ląduje na ich talerzu, pomijają aktywność fizyczną, pozwalają sobie na dominację stresu w ich codzienności, coraz częściej borykają się z problemami z poziomem cukru we krwi, które nieleczone, w szerszej perspektywie mogą grozić nie tylko znacznym pogorszeniem stanu zdrowia, ale i utratą życia. 

Cukrzyca – objawy 

W zależności od typu cukrzycy i stopnia rozwoju dolegliwości, objawy mogą się różnić, jednak do najczęstszych symptomów, które powinny nas zaniepokoić, należą:

  • zwiększenie pragnienia, suchość w ustach 
  • częste oddawanie moczu 
  • spadek energii i uczucie przewlekłego zmęczenia 
  • ciągłe uczucie głodu i spadek wagi
  • niewyraźne widzenie, zawroty głowy, senność 
  • drażliwość, apatia 
  • nawracające stany zapalne skóry i dziąseł. 

jak zapobiegac cukrzycy

Profilaktyka cukrzycy – 4 najczęstsze zalecenia

Zaobserwowanie u siebie niepokojących symptomów powinno być zapalnikiem do tego, aby niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci dodatkowe, kompleksowe badania. Włączenie farmakologii w przypadku cukrzycy bywa niezbędne, jednak możemy zadbać o zdrowie również samodzielnie, wprowadzając kilka drobnych zmian do swojej codzienności. To też dobre rozwiązanie profilaktyczne dla osób, które są obciążone genetycznie lub ich styl życia zwiększa ryzyko zachorowania. Jakie działania warto wdrożyć? 

  • racjonalna dieta – jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju cukrzycy jest otyłość. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko, zadbaj o sylwetkę. Zrzuć zbędne kilogramy, jednak rób to zdrowo i rozsądnie. Zadbaj o zbilansowaną dietę, która będzie zawierała jak najmniej cukrów i tłuszczów. Zwiększ ilość owoców i warzyw w diecie – dostarczą Ci nie tylko witamin i minerałów, ale i porcję flawonoidów, które są uznawane za stymulatory produkcji insuliny, blokują też proces łączenia się glukozy z białkami (nasilający się w przypadku cukrzycy). Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym – dzięki temu ustabilizujesz poziom cukru we krwi i będziesz odczuwać uczucie sytości przez dłuższy czas
  • odpowiedni strój – to szczególnie ważne, gdy choroba postępuje i pojawiają się powikłania w postaci tzw. stopy cukrzycowej. Wówczas kończyny nie są dostatecznie ukrwione, co zwiększa ich wrażliwość, utrudnia gojenie się ran i zwiększa podatność na występowanie bolesnych owrzodzeń. W tym wypadku najlepszą opcją będą skarpety bezuciskowe. Produkt medyczny klasy I nie generuje ucisku, wykazuje działanie antyseptyczne, pozwala skórze na swobodne oddychanie, dzięki czemu rany szybciej się goją. Dodatkowo tego typu wyroby usprawniają krążenie krwi, zapobiegając występowaniu nieprzyjemnego uczucia ciężkich nóg, czy groźnych zatorów żylnych. Na rynku dostępne są produkty wykonane z naturalnych włókien, wzbogacone o dodatek w postaci srebra, które ma działanie antybakteryjne, przyspiesza gojenie – wszystko ze względu na to, że wpływa bezpośrednio na strukturę molekularną bakterii i grzybów, eliminując je w sposób naturalny. Kolejną zaletą włókien srebra jest idealne przewodnictwo termiczne – to oznacza, że skarpety bezuciskowe dostosowują się do panującej aury – w chłodne dni zapewniają ciepło, a w upalne chronią przed poceniem i przegrzaniem
  • aktywność fizyczna – regularny ruch pozwoli nie tylko uchronić się przed otyłością, ale i poprawi krążenie krwi, dotleni organizm i poprawi samopoczucie
  • regularne badania – cukrzyca postępuje szybko. Początkowe objawy często są bagatelizowane lub zrzucane na barki zmęczenia, czy stresu. Jeśli wiesz, że w Twojej rodzinie występowały problemy cukrzycowe, badaj regularnie poziom cukru. W przypadku osób dorosłych najczęściej dotyka tych, którzy mają problemy z nadciśnieniem. Co ważne, po 45 roku życia poziom glukozy może być mocno zaburzony – kontroluj to, aby uniknąć przykrych dolegliwości.

Odpowiedni styl życia to klucz do dobrego zdrowia i samopoczucia. W zestawieniu z elementami garderoby o działaniu profilaktyczno – leczniczym oraz regularnym monitorowaniem kondycji organizmu za pomocą badań krwi pomoże Ci uchronić się przed cukrzycą, która jest jedną z chorób cywilizacyjnych. 

(1) Komentarz

Dodaj komentarz