Zespół chronicznego zmęczenia – przyczyny, objawy, sposoby zapobiegania

chroniczne zmeczenie

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) jest skomplikowanym zaburzeniem charakteryzującym się skrajnym zmęczeniem, które trwa przez co najmniej sześć miesięcy i którego nie można w pełni wytłumaczyć chorobą podstawową. Zmęczenie pogarsza się wraz z aktywnością fizyczną lub umysłową, ale nie ulega poprawie podczas odpoczynku.

Zespół chronicznego zmęczenia – objawy

Objawy zespołu przewlekłego zmęczenia mogą się różnić w zależności od osoby, a nasilenie objawów może wahać się z dnia na dzień. Oznaki i objawy mogą obejmować:

  • Zmęczenie
  • Problemy z pamięcią lub koncentracją
  • Ból gardła
  • Bóle głowy
  • Powiększone węzły chłonne na szyi lub pod pachami
  • Niewyjaśniony ból mięśni lub stawów
  • Skrajne wyczerpanie po ćwiczeniach fizycznych lub umysłowych

Do innych charakterystycznych objawów należą:

  • Sen, który nie jest odpoczynkiem
  • Trudności z pamięcią, skupieniem uwagi i koncentracją
  • Zawroty głowy, które nasilają się przy zmianie pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą.

Przyczyna zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest znana, choć istnieje wiele teorii – od infekcji wirusowych po stres psychologiczny. Niektórzy eksperci uważają, że zespół przewlekłego zmęczenia może być wywołany przez kombinację wielu różnych czynników. Nie ma jednego testu, który potwierdziłby diagnozę zespołu przewlekłego zmęczenia. Możesz potrzebować wielu badań medycznych, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mają podobne objawy. Leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia koncentruje się na znalezieniu przyczyn i niwelowaniu objawów.

W leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia ważny jest odpoczynek. Najważniejsze, aby nauczyć się odpoczywać. Zdecydowanie ułatwi to masażer ręczny do ciała. To i inne urządzenia, takie jak waterpik wp 660 znajdziesz w sklepie internetowym.

Zespół chronicznego zmęczenia – kto jest najbardziej narażony?

Zespół chronicznego zmęczenia to dolegliwość, która występuje najczęściej u osób, które żyją w ciągłym biegu, co z kolei związane jest z prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Skutkiem wszystkich tych działań jest wyczerpanie organizmu. Co istotne, zespół chronicznego zmęczenia może występować także u młodych osób.

Zespół chronicznego zmęczenia może występować częściej u niektórych grup zawodowych, takich jak: lekarze, pielęgniarki, psychoterapeuci czy nauczyciele. W środowiskach tych często występuje zespół wypalenia zawodowego, co w konsekwencji skutkuje właśnie CFS, czyli zespołem chronicznego zmęczenia.

Zespół chronicznego zmęczenia – leczenie

Ze względu na dużą złożoność problemu oraz wielość objawów, w przypadku występowania zespołu chronicznego zmęczenia stosuje się różne sposoby leczenia. W tym przypadku specjaliści zalecają psychoterapię, fizjoterapię, terapię bólu lun nawet hipnozę.

Jak radzić sobie z zespołem chronicznego zmęczenia?

Możesz od razu zdecydować się na terapię lub spróbować wprowadzić kilka zmian do swojego stylu życia. Jedną z nich jest znalezienie czasu i sposobu na odpoczynek. Niezwykle ważna jest ilość i jakość snu. Aby organizm miał szansę dobrze funkcjonować, potrzebna będzie mu energia i czas na regenerację. Długość snu zależy od wieku oraz rodzaju pracy. Dorosły człowiek potrzebuje około 7-8 h snu, aby mógł się zregenerować.

Dodaj komentarz