Cytologia — na czym polega badanie i jak często je wykonywać?

Cytologia jest badaniem, które ma na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości dotyczących szyjki macicy — jej stanów zapalnych, stanów przednowotworowych, a także samych nowotworów. Jest jednym z badań profilaktycznych, które każda kobieta powinna regularnie wykonywać. Na czym polega i jak często należy ją przeprowadzać? Podpowiadamy. 

Cytologia — na czym polega badanie?

Cytologia jest podstawowym badaniem przesiewowym w kierunku nowotworu szyjki macicy. Powinna być wykonywana zarówno przez osoby dorosłe jak i nastolatki. Pozwala na wykrycie we wczesnym stadium raka. Dodatkowo umożliwia diagnostykę w kierunku zakażenia wirusem HPV, czyli brodawczakiem ludzkim, którego niektóre odmiany są ściśle powiązane z powstawaniem nowotworu.

Badania ginekologiczne w Pruszkowie umożliwia jej pobranie. Na standardowym fotelu ginekologicznym lekarz lub położna za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera wymaz z szyjki macicy. Następnie jest on w zależności od wybranej metody utrwalany na specjalnej płytce lub podłożu płynnym. Tak przygotowana próbka jest przesyłana do laboratorium, gdzie specjalista ocenia komórki błony śluzowej szyjki macicy. Wynik interpretowany jest w oparciu o 5 grup skali Papanicolau.

Cytologia — jak często ją wykonywać?

Cytologia powinna być wykonywana raz do roku. Choć oficjalne komunikaty mówią o tym, by przeprowadzać ją minimum raz na 3 lata, to każda kobieta która dba o swoje zdrowie, bada się znacznie częściej.

Cytologia — jak przygotować się do badania?

Do badania cytologicznego należy dobrze się przygotować. Nie powinno być ono przeprowadzone wcześniej niż 3-4 dni po lub przed datą miesiączki. Optymalnym terminem pobrania materiału jest pierwsza połowa cyklu. Na kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych ani wykonywać zabiegów irygacji. Dodatkowo minimum dobę przed cytologią należy powstrzymać się od współżycia. 24 godziny przed nią nie powinno się wykonywać również badania USG dopochwowego, a także pobierać wymazów.

Dodaj komentarz