Dekalog alergika

Alergie są bardzo powszechnym schorzeniem i wyjątkowo dokuczliwym. Osoby chore oprócz systematycznego leczenia farmakologicznego powinny ograniczyć kontakt z alergenami, rozwijać swoją wiedzę o chorobie i nauczyć się z nią żyć. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, które powinny przestrzegać chore na alergię osoby.

Zadbaj o stałą opiekę alergologa – pierwsza wizyta z objawami alergii (często mylonymi przez pacjentów z objawami przeziębienia) odbywa się najczęściej u lekarza internisty. Tu pacjent otrzymuje pierwszą pomoc, informacje, skierowanie do alergologa. Ten specjalista jest najbardziej kompetentny w tej dziedzinie. Warto aby każdy chory na alergię miał stałego lekarza tej specjalności. Umożliwi to przeprowadzenie niezbędnych badań diagnostycznych, ustalenie terapii, w tym wykonanie odczulania jeżeli będą takie możliwości. Są to podstawowe elementy prawidłowej kontroli choroby, która wymaga zarówno od pacjenta jak i od lekarza systematyczności i konsekwentnego działania. Dzięki temu na pewno poprawi się komfort życia pacjenta z alergią, uda się zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy choroby.

Internista zawsze służy pomocą i współpracuje ze specjalistą w monitorowaniu choroby. Pacjenci, u których objawy wskazują na alergię, powinni zawsze skorzystać z porady specjalisty. Tylko lekarz alergolog będzie w stanie w odpowiedni sposób poprowadzić alergika kierując go na specjalistyczne badania, testy i zaleci odpowiednio dobrane leki– doradza ekspert programu „Zdrowa ONA”, lek. med. Magdalena Piórkowska, internista.

Sięgnij po leki przeciwalergiczne – leki przeciwalergiczne pomogą przetrwać najtrudniejszy okres i uwolnią od wielu objawów alergii, podnosząc tym samym komfort życia alergika. Na rynku jest wiele produktów, lecz ważne jest, aby odpowiednio je dobrać. Polecanymi lekami są preparaty tzn. nowej – II generacji, czyli m.in. lewocetyryzyna. Bardzo rzadko dają one działania niepożądane takie jak senność, wzmożony apetyt i jednocześnie działają bardzo szybko przynosząc ulgę choremu i co ważne stosuje się je raz na dobę.

Odstaw leki antyhistaminowe, jeśli wybierasz się na testy alergologiczne – zalecenie to dotyczy przede wszystkim testów skórnych i kontaktowych, które badają reakcje organizmu na alergeny. Leki przeciwhistaminowe, czyli takie, które blokują wydzielanie histaminy, nie pozwolą na uzyskanie wiarygodnych wyników tzn. test może wyjść ujemny a alergia istnieje. Jest to bardzo częsta przyczyna odraczania wykonania testów. Badanie zrealizowane w ramach programu Zdrowa ONA wykazało, że aż 71,2% badanych osób uznaje testy skórne za najpopularniejszą metodę rozpoznawania alergii [1].

Skutecznie walcz z kurzem – kurz to jeden z największych wrogów alergików. Warto wspomnieć że aż 59,6% respondentów uznaje kurz i roztocza za jedne z najczęściej uczulających alergenów [2]. Tak naprawdę nie ma skutecznej metody, aby w zupełności wyeliminować ten czynnik uczulający z naszego otoczenia. Pacjent uczulony na kurz domowy powinien przede wszystkim systematycznie dbać o eliminację tego alergenu w swoim otoczeniu np. wycieranie mebli, podłóg mokrą tkaniną, usunięcie z mieszkania takich przedmiotów jak: dywany, liczne bibeloty, zasłony, na których gromadzi się kurz, często wietrzyć, nawilżać i oczyszczać powietrze (na rynku są dostępne specjalne nawilżacze powietrza), utrzymanie stałej, niewysokiej temperatury (np. 19 stopni C), szczególnie w nocy w pomieszczeniu w którym przebywa. Dobrym rozwiązaniem też jest używanie odkurzaczy ze specjalnym, wodnym filtrem co zapobiegnie rozpylaniu się kurzu podczas sprzątania.

Rzadko wychodź z domu, gdy stężenie pyłków jest wysokie – każdy chory na alergię wziewną powinien znać kalendarz pylenia oraz na bieżąco śledzić komunikaty stężenia pyłków. Dzięki temu pacjent będzie mógł uniknąć niebezpiecznego zaostrzenia objawów choroby poprzez zmniejszenie lub unikanie kontaktu z alergenem i zaplanowaniu własnej aktywności w tej sytuacji oraz wcześniejszym zażyciu odpowiednich leków chroniących przed działaniem alergenów. Należy unikać spacerów po łąkach, parkach czy lesie. Dla alergików szczególnie niebezpieczne są lasy liściaste i mieszane. W iglastych jest znacznie mniej pyłków, a ponadto znajdujące się tam w powietrzu olejki żywiczne łagodzą katar i udrożniają nos, co ułatwia oddychanie.

Zrezygnuj ze spacerów w suchy, słoneczny dzień z lekkim wiaterkiem – w takie dni pyłki działają bardzo drażniąco i wraz z promieniami słonecznymi znacznie zaostrzają dolegliwości alergii co skutkuje pieczeniem oczu, wodnistym katarem czy też łzawieniem oczu.

W okresie silnego pylenia wybierz na urlop miejsce, gdzie jest najmniejsze stężenie pyłków – najlepszym miejscem dla alergików są wysokie góry (powyżej 1200 m n.p.m. w powietrzu prawie nie ma pyłków) lub miejscowości nadmorskie (silne wiatry wiejące w stronę lądu szybko rozpraszają pyłki). Poza tym alergik, który korzysta z kąpieli w akwenach wodnych spłukuje z siebie pyłki. Jednak należy pamiętać o okularach do pływania, ponieważ woda chlorowana, ozonowana lub morska podrażnia spojówki.

Decydując się na zwierzę, zadbaj o jego częstą higienę – częstym źródłem alergenów są również są zwierzęta futerkowe, takie jak: kot, pies, chomik, świnka morska, królik (54,9% badanych uznało, że sierść zwierząt uczula najczęściej) [3]. Sierść zwierzęcia jest silnym i częstym alergenem i może gromadzić się na niej bardzo dużo pyłków. Alergeny są obecne w ślinie pupila, sierści oraz naskórku i najczęściej powodują objawy ze strony nosa i oczu, zmiany skórne oraz objawy ze strony układu oddechowego np. kaszel.

Ostrożnie wprowadzaj nowe potrawy – jeśli alergia dotyczy pokarmu, należy zwracać szczególną uwagę na wprowadzane do diety potrawy. Należy zaczynać od małych porcji i obserwować reakcje organizmu, szczególnie w przypadku produktów uznawanych za silnie uczulające, jak np. nabiał, orzechy, soja. W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji, można stopniowo zwiększać porcje.

Zrezygnuj z makijażu oczu i z kosmetyków o silnym zapachu – kosmetyki do oczu mogą powodować pieczenie oraz łzawienie podrażnionych spojówek. W okresie nasilonych objawów, alergicy powinni po tego typu produkty sięgać sporadycznie. Watro również ograniczyć stosowanie perfum, kremów oraz balsamów o intensywnym zapachu, ponieważ takie preparaty również podrażniają skórę. Najbezpieczniejsze dla alergika są kosmetyki hipoalergiczne.


[1] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 04 -10 maja 2015 roku metodą wywiadów on-line (CAWI) przez agencję SW Research. Dobór próby miał charakter losowo–kwotowy z dodatkową próbą (booster) osób, u których zdiagnozowano alergię. W badaniu wzięło udział 1002 osoby powyżej 18 r.ż.

[2] Jw.

[3] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 04-10 maja 2015 roku metodą wywiadów on-line (CAWI) przez agencję SW Research. Dobór próby miał charakter losowo–kwotowy z dodatkową próbą (booster) osób, u których zdiagnozowano alergię. W badaniu wzięło udział 1002 osoby powyżej 18 r.ż.

Dodaj komentarz