Na placu przed Galerią Katowicką nadal można oddawać krew

Na placu przed Galerią Katowicką nadal można oddawać krew

Na placu przed Galerią Katowicką Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prowadzi akcje honorowego krwiodawstwa. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne – przez najbliższe dni: 25, 26 oraz 28 marca będzie okazja do przekazania tego cennego daru potrzebującym. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju pobory krwi wykonywane są z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.

Z informacji przekazanych przez przedstawicielkę katowickiego RCKiK, na początku miesiąca, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia o koronawirusie w Polsce, liczba oddających krew znacząco spadła, obecnie nieco stabilizuje się. A krew potrzebna jest nieprzerwanie! Jak zapewniają medycy, na miejscu stosowane są wyjątkowe procedury sanitarne. Przed oddaniem krwi potencjalni krwiodawcy wypełniają ankietę dotyczącą odbytych ostatnio podróży, dodatkowo mierzona jest im temperatura ciała. Ponadto do mobilnego ambulansu wchodzi się pojedynczo. Krew może oddać osoba, która w czasie ostatnich dni nie przebywała zagranicą.

– W sytuacji, która niewątpliwie zaskoczyła nas wszystkich, nie zapominajmy o ciężko chorych pacjentach oraz o tym, że wciąż odbywają się mniej lub bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Nie kto inny, jak honorowi dawcy krwi mają w tym momencie jeszcze większą moc sprawczą, a ich pomoc jest aktualnie nieoceniona. Serdecznie zachęcam zatem do wsparcia inicjatywy – apeluje Aleksandra Dyląg, Kierownik Działu Organizacji i Marketingu RCKiK Katowice.

Przypomnijmy, że według danych z początku roku, w mobilnym ambulansie RCKiK zlokalizowanym na placu przed Galerią, od 2013 roku udało się tu pobrać ponad 10 tysięcy litrów krwi.  Surowiec trafił do 130 lecznic w regionie.

Najbliższa akcja krwiodawstwa odbywa się 25 (godz. 10:00-17:00) marca, kolejne planowane są w dniach: 26.03 (8:00-15:00) oraz 28.03 (godz. 10:00-14:00). Szczegóły oraz informacje o kolejnych terminach można znaleźć pod adresem: https://www.rckik-katowice.pl/kalendarium.

Dodaj komentarz