Stan wiedzy kobiet na temat antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna jest dostępna w Polsce już ponad 40 lat. Jednak nawet kobiety ją stosujące wciąż nie mają pełnej wiedzy na temat tej metody zabezpieczania przed ciążą. Z programu „Antykoncepcja dla Ciebie” zainicjowanego przez Gedeon Richter [i] wynika, że tylko 44,9% pacjentek ma pełną wiedzę na temat stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej.

W ramach programu „Antykoncepcja dla Ciebie” lekarze dokonali oceny wiedzy pacjentek stosujących doustną antykoncepcję hormonalną na temat jej stosowania. W tym celu zadali pacjentkom 7 pytań typu prawda/fałsz. Prawidłowa odpowiedź na wszystkie pytania wskazywała na pełną wiedzę pacjentki w tym temacie. Prawidłowa odpowiedź przynajmniej na 3 pytania odbierana była jako wiedza częściowa.

Wiedzę 44,9% pacjentek określono jako pełną, a 47,5% jako częściową. U ponad 7% kobiet zidentyfikowano całkowity brak wiedzy w tym temacie.

Program pozwolił również na zidentyfikowanie obszaru, w którym wiedza pacjentek jest najniższa. Najmniej pacjentek ma świadomość wpływu stosowanych leków na skuteczność antykoncepcji (tylko 58,6% pacjentek udzieliło prawidłowej odpowiedzi).

Rzeczywiście duża część kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że niektóre z przyjmowanych przez nie leków mogą osłabiać działanie antykoncepcji hormonalnej. Mówiliśmy już o tym w materiale o interakcjach lekowych. Jednak dziwi dodatkowo fakt, że prawie co trzecia Polka, która brała udział w programie „Antykoncepcja dla Ciebie” nie ma świadomości, że jeśli upłynie więcej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, skuteczność antykoncepcji może być mniejsza. To pokazuje, jak ważne jest, żeby przy przepisywaniu antykoncepcji hormonalnej każdy lekarz dokładnie przedstawiał zasady jej stosowania i mówił o konieczności zapoznania się z ulotką. Niby banalna sprawa, ale jak pokazuje badanie, edukacja w zakresie nawet najprostszych informacji o antykoncepcji hormonalnej jest wciąż konieczna i nie możemy z góry zakładać, że każda pacjenta „powinna to wiedzieć” mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.


[i] Program zainicjowany przez Gedeon Richter został przeprowadzony w 2012 roku (8.05-13.07.2012) na terenie całej Polski wśród 10 720 pacjentek stosujących doustne tabletki antykoncepcyjne. Udział każdej z pacjentek był świadomy i dobrowolny. Dla celów Programu przygotowane zostały ankiety, które wypełniali edukatorzy. Wizyta lekarska została uzupełniona o przekazanie pacjentkom przygotowanych materiałów edukacyjnych wraz z szerszym omówieniem tych aspektów, które w ocenie lekarza ginekologa okazały się szczególnie istotne. Pacjentki edukowało 478 lekarzy ginekologów.

Dodaj komentarz