Badania okulistyczne – jak często należy je wykonywać?

Badania okulistyczne należy wykonywać regularnie, szczególnie gdy ma się stwierdzoną wadę wzroku. Jego pogorszenie może nastąpić także po przebytych chorobach lub przyjść z wiekiem. Jak często powinno się chodzić do okulisty?

Dlaczego badania wzroku są tak ważne?

Regularne wykonywanie badań okulistycznych jest elementem profilaktyki i pozwala na wcześniejsze wykrycie różnych chorób oczu. Na co dzień można nie zdawać sobie sprawy z wpływu różnorodnych czynników, takich jak np. praca przy komputerze lub przebywanie w źle oświetlonych pomieszczeniach. Odpowiednio wczesne wykrycie zmian i zlecenie okularów korekcyjnych jest w stanie zapobiec pogłębianiu się wady.

Ważne jest, by stosować się do wszelkich wskazówek specjalisty i nosić okulary korekcyjne lub soczewki wedle zaleceń. Zwłaszcza że wybór oprawek jest naprawdę szeroki, a ogranicza go tylko oferta konkretnego salonu. Po wizycie u okulisty np. w Kościerzynie można wybrać się na dobór soczewek kontaktowych w Gdyni. Dzięki bogatemu asortymentowi dobór okularów w Kościerzynie również jest możliwy.

Jak często do okulisty powinni chodzić dorośli?

Dorośli w wieku od 18 do 40 roku życia mogą wykonywać badania kontrolne raz na dwa lub trzy lata. Wzrok na tym etapie jest już ustabilizowany, jednak czynniki związane z pracą i stylem życia mogą negatywnie na niego wpływać.

Osobom do 60 roku życia zaleca się wykonywanie badań raz na dwa lata, a po tym okresie raz na rok. W każdym przypadku, jeśli stwierdzono wadę wzroku, okulista może zalecić inną częstotliwość.

Diagnostyka okulistyczna dzieci – jak często?

Dzieci dość regularnie przechodzą badania bilansowe lub kontrolne w szkole. Jeśli nie zauważy się żadnych zmian czy trudności z widzeniem u dziecka, w zupełności wystarczą.

Młodzież jednak powinna badać wzrok raz na dwa lata. W okresie dojrzewania mogą zachodzić zmiany, niezależne od czynników zewnętrznych.

Systematyczne badania u okulisty zapobiegają rozwojowi poważnych chorób. Nie można bagatelizować żadnych objawów, tylko od razu udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz