Dipsomania alkoholowa

choroba alkoholowa

Choroba alkoholowa lub inaczej alkoholizm może mieć różne oblicza. Zazwyczaj uzależnieni piją w długotrwałych ciągłej i rzadziej można spotkać ich trzeźwych niż pod wpływem. Inaczej sytuacja wygląda z rzadko spotykaną dipsomanią. Czym jest to schorzenie? Jak się objawia? Czy tradycyjne leczenie alkoholizmu jest przeciw niemu skuteczne?

Czym jest dipsomania alkoholowa?

Dipsomania alkoholowa jest jedną z form uzależnienia od alkoholu. Osoby uzależnione okresowo odczuwają intensywne pragnienie związane ze spożywaniem alkoholu w dużych ilościach. Często taki stan jest nazywany ciężkim czasie, podczas którego chory ma silną potrzebę napicia się w celu odreagowania problemów. Taki stan zwykle trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. W czasie dipsomanii chory ma problem z kontrolowaniem ilości alkoholu, który spożywa. W tym czasie doświadcza również wielu poważnych skutków zdrowotnych. Nadużywanie alkoholu prowadzi do problemów z wątrobą, sercem i pamięcią. Mogą występować również problemy społeczne, takie jak zaniedbywanie relacji, czy problemy w pracy.

Kto jest narażony?

Na okresowe picie alkoholu są narażone osoby, które uważają, że alkohol rozwiąże ich problemy. Wielu pijących alkohol sięga po niego bez rozwagi, nie myśląc, że może on być problemem. Życie w takim przekonaniu może doprowadzić do rozwoju choroby alkoholowej. Istnieją czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju uzależnienia:

  • Zaburzenia psychiczne – choroby psychiczne, takie jak depresja, lęki, czy zaburzenia afektywne dwubiegunowe powodują wzrost ryzyka na uzależnienie od alkoholu.
  • Stres – osoby doświadczające dużego w życiu, są w stanie sięgać po alkohol jako sposób radzenia sobie z trudnościami.
  • Wiek i płeć – według badań osoby starsze i mężczyźni są bardziej narażone na uzależnienie od alkoholu.
  • Społeczeństwo – spędzanie czasu w towarzystwie osób pijących alkohol może spowodować uzależnienie od alkoholu.
  • Dostępność alkoholu – łatwy dostęp do alkoholu może zwiększyć ryzyko uzależnienia.
  • Alkoholizm w rodzinie – osoby, które w swojej rodzinie posiadają alkoholików, są bardziej narażone na ryzyko rozwoju choroby alkoholowej.

Leczenie dipsomanii

Aby leczenie dipsomanii było skuteczne, chory musi zrozumieć swój problem. Jedną z lepszych opcji poradzenia sobie z tym problemem jest zdecydowanie się na leczenie alkoholizmu. Na każdym etapie problemów alkoholowych najlepiej zwrócić się po pomoc do ośrodka leczenia uzależnień. W Ośrodku Leczenia Uzależnień Terapii Nałęczów czeka wykwalifikowana kadra, która pomoże w zwalczeniu choroby alkoholowej.

Jak wygląda codzienne życie z dipsomanią alkoholową?

Codzienne życie osoby, która ma problem z alkoholem, często jest chaotyczne i pełne konfliktów ze względu na zaburzenia zachowania spowodowane używaniem alkoholu w nadmierny sposób. Osoby z dipsomanią zazwyczaj decydują się na picie w samotności, które według nich pomaga w zmierzeniu się z życiowymi trudnościami. Chory odczuwa pragnienie picia bez umiaru, aby przestać odczuwać jakiekolwiek emocje, a po ciągu dni picia wraca do normalnego życia. Zjawisko dipsomanii bardzo często jest związane z przejawianiem się zaburzeń kompulsywno – obsesyjnych.

Do czego prowadzi nadużywanie alkoholu?

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do powstania okropnych skutków dla zdrowia. Warto więc działać jak najszybciej, aby powstrzymać chorobą alkoholową, zanim znacznie się rozwinie. Jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak wymienionej wyżej dipsomanii lub uzależnienia w tradycyjnej formie, od razu zgłoś do Ośrodka Leczenia Uzależnień po profesjonalną pomoc!

Dodaj komentarz