Chirurgiczna korekcja wzroku za pomocą soczewek – kto może z niej skorzystać?

W dzisiejszych czasach, gdy praca i życie codzienne wymagają od nas ciągłego korzystania z urządzeń elektronicznych, nasze oczy są narażone na ogromne obciążenie. Ci, którzy cierpią na wady wzroku, wiedzą, jak frustrujące może być codzienne noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Na szczęście, istnieje coraz więcej opcji chirurgicznej korekcji wzroku, w tym za pomocą soczewek. W tym artykule przyjrzymy się, kto może skorzystać z tej metody i jak działa.

Na czym polega chirurgiczna korekcja wzroku?

Chirurgiczna korekcja wzroku za pomocą soczewek jest alternatywą dla tradycyjnej korekcji za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. W tej procedurze chirurg implantuje soczewkę bezpośrednio do oka, co eliminuje potrzebę noszenia okularów lub soczewek kontaktowych. Są one dostępne w różnych mocach, co umożliwia korekcję zarówno dalekowzroczności, jak i krótkowzroczności. Najbardziej popularnym modelem są zaś soczewki fakijne.

Nie każdy jednak może skorzystać z tej metody korekcji wzroku. Kandydaci na implantację soczewki muszą spełnić pewne kryteria, takie jak wiek, stabilność wady wzroku i brak chorób oczu. Zazwyczaj chirurdzy wymagają, aby pacjenci mieli co najmniej 18 lat, ponieważ wady wzroku często się zmieniają w młodym wieku. Stabilność wady wzroku jest również ważna, ponieważ zwłaszcza soczewki fakijne nie są łatwe do usunięcia, a zmiany w wadzie wzroku mogą wpłynąć na jakość widzenia po zabiegu. Pacjenci z chorobami oczu, takimi jak jaskra lub zaćma, mogą nie kwalifikować się do tej procedury.

Jakie badania są konieczne, aby kwalifikować się do chirurgicznej korekcji wzroku?

Pierwszym badaniem, jakie powinno być wykonane, jest pełen wywiad lekarski, podczas którego lekarz zada pacjentowi szereg pytań dotyczących jego stanu zdrowia, chorób, leków przyjmowanych na co dzień oraz trybu życia. Następnie pacjent zostanie poddany badaniu okulistycznemu, podczas którego zostanie zmierzona ostrość wzroku, wykryte zostaną ewentualne wady wzroku, a także wykonana zostanie badanie refrakcji, czyli pomiaru siły załamania światła przez oko.

Dodatkowo lekarz okulista zleci badanie dna oka oraz pomiar grubości rogówki, które są istotne przy wyborze odpowiedniej metody leczenia. W przypadku wykrycia chorób oczu lub innych przeciwwskazań do operacji, konieczne będzie ich wyleczenie lub zastosowanie innej metody korekcji wad wzroku. Wszystkie wyniki badań zostaną przeanalizowane przez lekarza chirurga okulistę, który podejmie decyzję, czy pacjent jest odpowiednim kandydatem do operacyjnej korekcji wad wzroku.

Dodaj komentarz