Choroba Parkinsona – na czym polega jej leczenie?

parkinson jak leczyc

Choroba Parkinsona to przewlekłe, postępujące zaburzenie neurologiczne, które wpływa na ruch, kontrolę mięśni i równowagę pacjenta. Zobacz, jakie są możliwości spowolnienia rozwoju tego schorzenia.

Choroba Parkinsona – geneza i objawy 

Choroba Parkinsona w Płocku jest spowodowana zwyrodnieniem komórek w mózgu, które produkują dopaminę, będących neuroprzekaźnikiem pomagającym kontrolować ruch. Objawy choroby Parkinsona to drżenie, sztywność, powolność ruchów i trudności w chodzeniu. Leczenie choroby Parkinsona jest zazwyczaj prowadzone przez lekarza specjalizującego się w zaburzeniach ruchu. Opcje leczenia mogą obejmować leki zastępujące dopaminę lub zmniejszające objawy, terapię fizyczną i operację. Podczas operacji można wszczepić urządzenie medyczne znane jako głęboki stymulator mózgu, który wysyła impulsy elektryczne do mózgu, aby pomóc kontrolować objawy. Fizykoterapia może pomóc osobom z chorobą Parkinsona poprawić równowagę i koordynację, a także zmniejszyć sztywność i ból. Ćwiczenia mogą również pomóc w opóźnieniu postępu choroby. Inne zmiany stylu życia, takie jak modyfikacja diety, redukcja stresu i wsparcie społeczne, również mogą przynieść korzyści.

Stwardnienie rozsiane – czym się objawia ta choroba?

Stwardnienie rozsiane w Płocku to przewlekłe, postępujące zaburzenie neurologiczne, które dotyka centralnego układu nerwowego. Objawy stwardnienia rozsianego są bardzo różne – od łagodnych do ciężkich. Typowe objawy to zmęczenie, drętwienie lub mrowienie kończyn, problemy z widzeniem, problemy z pęcherzem lub jelitami oraz trudności poznawcze. W niektórych przypadkach osoby chore na SM mogą doświadczać skurczów mięśni, drżenia lub trudności w chodzeniu. Leczenie SM zależy od nasilenia i rodzaju występujących objawów. Leki mogą być stosowane w celu zmniejszenia stanu zapalnego i spowolnienia postępu choroby. Terapia fizyczna i zajęciowa może pomóc w poprawieniu sprawności ruchowej i zmniejszeniu zmęczenia. Terapia poznawcza może z kolei stanowić pomoc w opanowaniu problemów poznawczych i psychologicznych. Terapie alternatywne, takie jak akupunktura i masaż, również mogą być korzystne w kontrolowaniu objawów.

Dodaj komentarz