Czy leczenie kanałowe jest koniecznością?

Leczenie kanałowe

Nikt z nas nie lubi leczenia kanałowego, ale niestety w niektórych przypadkach jest ono koniecznością, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się próchnicy oraz utracie zęba. Dobrze wyleczony ząb, który ma również odpowiednie wypełnienie będzie nam służył przez wiele lat.

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe to jeden z podstawowych oraz niestety najpopularniejszych zabiegów, które wykonuje dentysta. Wynika to głównie z trudnego do zrozumienia faktu, że duża część pacjentów odkłada leczenie stomatologiczne na później. To bardzo niedobre oraz szkodliwe, gdyż sprzyja powiększaniu się ubytków, a co za tym idzie rozwojowi próchnicy, która dla ogólnego stanu organizmu jest po prostu bardzo szkodliwa.

Chcąc uniknąć leczenia kanałowego, które często jest czasochłonne, bolesne, niekomfortowe oraz drogie warto stosować się do zasad profilaktyki stomatologicznej i przede wszystkim regularnie korzystać z pomocy stomatologa, np. z usług gabinetu https://mcs-przychodnia.pl/

Profilaktyka stomatologiczna – hamulec dla leczenia kanałowego

Warto pamiętać, że leczenie kanałowe zębów jest ostatnią linią obrony przed koniecznością usunięcia zęba, a tym samym dalszych problemów, które są z takim stanem rzeczy związane. Aby doszło to tak poważnej próchnicy oraz tak dużego ubytku, że jedynym rozwiązaniem jest usunięcie zęba muszą być spełnione niestety warunki: zaniedbanie, zła higiena oraz czas.

Zobacz także: http://pomyslnazdrowie.pl/jak-zapewnic-dziecku-komfort-u-stomatologa/

Aby uniknąć leczenia kanałowego warto dbać o profilaktykę, czyli:

– regularne wizyty u stomatologa,
– wykonywanie przeglądów stomatologicznych,
– samokontrolę zębów,
– unikanie słodyczy, niezdrowego jedzenia, dużej ilości kawy i herbaty,
– stosowanie dobrych past, płynów oraz nici stomatologicznych,
– mycie zębów po każdym posiłku.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, które jest przede wszystkim koniecznością w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bardzo dużym i nieodwracalnym zapaleniem przez próchnicę miazgi zęba. Postawą do oceny stanu zęba jest wykonania przez stomatologa badania RTG. Podstawą jest również wykorzystanie mikroskopu, dzięki któremu możliwe jest dokładnie oczyszczenie zęba oraz wykonanie uzębienia. Leczenie kanałowe można podzielić na etapy:

– rozwiercenie zęba,

– usunięcie zakażonej miazgi,

– usunięcie resztek tkanek i bakterii,

– wypełnienie kanałów,

– wykonanie uzupełnienia,

– wyprofilowanie zęba.

Dodaj komentarz