W jaki sposób zwiększyć komfort życia z alergią?

Z alergią zmagają się dzieci, osoby młode i starsze .Choroba ta nie robi żadnych wyjątków i wszyscy jesteśmy narażeni na nią. Czy poza stosowaniem się do zaleceń lekarza w akresie farmakologii możemy poprzez inne metody załagodzić nasze codzienne zmaganie z alergią? Na te pytania odpowiadamy wspólnie z internistą, dr Magdaleną Marią Piórkowską, ekspertem programu „Zdrowa ONA”.

Alergia, czyli inaczej uczulenie, to specyficzna nadwrażliwość organizmu na zetknięcie z alergenem, czyli substancją, która powoduje patologiczną reakcję immunologiczną naszego organizmu. Osoba zdrowa, nie mająca skłonności do alergii, po kontakcie z taką substancją nie będzie miał żadnych niepokojących objawów. Najczęstszą przyczyną uczuleń są alergeny wziewne, czyli występujące w powietrzu lub pokarmowe. Objawy mogą być różne – dotyczyć układu oddechowego, oczu, skóry i błon śluzowych oraz przewodu pokarmowego. Ile rodzajów alergii, tyle sposobów pozafarmakologicznego radzenia sobie z nią  – wyjaśnia dr Magdalena Maria Piórkowska.  

Wskazówki dla osób cierpiących na alergię

Alergia na pyłki roślin

Pyłki roślin, czyli pyłki traw, chwastów i drzew są jednymi z najczęściej występujących alergenów. Dla osób z taką alergią najtrudniejsze będą miesiące maj, czerwiec, lipiec i sierpień, kiedy przyroda budzi się do życia.

Co, poza przyjmowaniem leków, mogą zrobić alergicy, aby ułatwić sobie funkcjonowanie w takich okolicznościach?

  • Nie otwierać okien, gdy dotyczy ich alergia na pylenie roślin (wietrzenie pomieszczeń tylko w nocy i po deszczu) – co 10 Polak wskazał takie działanie jako mogące zniwelować objawy alergii – wynika z badania „Zdrowa ONA” [1].
  • Unikać spacerów w suche, ciepłe dni.
  • Stosować środki wypłukujące alergen z oczu (np. sztuczne łzy).
  • Nawilżanie nosa solą fizjologiczną.
  • Nosić okulary przeciwsłonecznych.
  • Spędzać wakacje nad morzem. Klimat morski dzięki zmianom ciśnienia i wiatrom powoduje ,że stężenie alergenów jest znacznie niższe niż na terenach lądowych.

Alergia na kurz domowy

Duża wilgotność, np ponad 80% wilgotność powietrza i temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza, sprzyja namnażaniu kurzu domowego.

Aby ograniczyć ekspozycję na alergeny kurzu domowego warto pamiętać o działaniach, takich jak:

  • Obniżanie wilgotności powietrza i temperatury w pomieszczenia.
  • Częste wietrzenie pomieszczeń.
  • Pozbycie się dywanów, ciężkich zasłon, narzut, czyli tego wszystkiego, gdzie może gromadzić się kurz.
  • Pranie zabawek (jeśli uczulone jest dziecko) oraz kołder i poduszek w wysokiej temperaturze.
  • Zaopatrzyć się w pościel i pokrowce przeciwalergiczne
  • Nie brać udziału w trzepaniu dywanów, etc.

Alergia na zwierzęta

Gdy myślimy o alergenach zwierzęcych mamy na myśli przede wszystkim zwierzęta domowe – koty, psy, chomiki, króliki. Alergeny mogą znajdować się nie tylko w sierści, ale również w wydzielinach, ślinie, sierści i naskórku zwierzęcia. Najczęściej wywołują one reakcje ze strony układu oddechowego.

Co można zrobić, by zminimalizować objawy alergii?

  • Zrezygnować z posiadania zwierzęcia w domu – niestety to najlepszy sposób na walkę z taką alergią. Zwierzę można oddać komuś bliskiemu, a w ostateczności do schroniska.
  • Unikać kontaktu ze zwierzętami – np. u znajomych czy w środkach komunikacji.
  • Myć ręce po zetknięciu się ze zwierzęciem, ale również z jego legowiskiem, klatką czy zabawkami.

Alergia pokarmowa

Jak sama nazwa wskazuje, alergia ta wywoływana jest przez produkty, które spożywa alergik. Najczęściej są to produkty mleczne, jajka kurze, owoce cytrusowe, ale również przyprawy, które są dodawane do potraw. Co w tym przypadku powinien zrobić alergik?

– Dokonywać samoobserwacji – skrupulatnie notować objawy po spożyciu danych produktów. Tak naprawę to klucz do diagnozy i dobrania odpowiedniego leczenia, a przede wszystkim do wykluczenia alergenu z diety.

Nie wolno zapominać, że najważniejsze w walce z alergią, w podniesieniu jakości życia alergika jest farmakoterapia. Warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty z niepokojącymi objawami, a w czasie oczekiwania na wizytę samodzielnie sięgnąć po bezpieczne preparaty na alergię, wydawane bez recepty. Konieczne jest wówczas dokładne zapoznanie się z ulotką załączoną do opakowania. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że lek złagodzi uciążliwe objawy – podsumowuje ekspert programu „Zdrowa ONA”.


[1] Ogólnopolskie badanie zrealizowane w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 04 -10 maja 2015 roku metodą wywiadów on-line (CAWI) przez agencję SW Research. Dobór próby miał charakter losowo – kwotowy z dodatkową próbą (booster) osób, u których zdiagnozowano alergię. W badaniu wzięło udział 1002 osoby powyżej 18 r.ż.

Dodaj komentarz