Czym jest superfoods? Przedstawiamy wybrane produkty

superfoods

W ostatniej dekadzie na ekranach kin prym wiodą filmy o superbohaterach, którzy dysponują niezwykłymi mocami, nadludzką siłą i wyjątkowymi umiejętnościami. Co to jest superfoods i czy ten rodzaj żywności też ma w sobie niesamowite właściwości? Czym właściwie jest ta popularna kategoria produktowa dostępna w sklepach internetowych ze zdrową żywnością i suplementami diety? Pora poznać odpowiedzi na te nurtujące pytania.

Co to jest superfoods? Próba definicji

Oczywiście w nazwie promującej zdrową żywność jest nieco przesady i określenie “superfoods” ma głównie zastosowanie marketingowe. Sformułowania podobno po raz pierwszy użyto pod koniec lat 90. w jednym z czasopism specjalistycznych. Miało odpowiadać jedzeniu, które dzięki posiadaniu odżywczych składników ma bardzo pożyteczny wpływ na funkcjonowanie organizmu, znacznie większy niż jedzenie przyjmowane na co dzień przez większość populacji. Podstawą składu superfoods są substancje o zwiększonej ilości witamin, minerałów, enzymów czy aminokwasów i kwasów tłuszczowych.

Wyodrębnienie superfoods z grupy np. żywności ekologicznej i zdrowego jedzenia wynika z unikalnego występowania poszczególnych składników. Tak jest np. w przypadku jagód Acai, które tradycyjnie zbiera się na terenie lasów amazońskich i były przez setki lat wykorzystywane przez tamtejsze społeczności do regulowania pracy organizmu. To właśnie polepszenie ogólnej kondycji, poprawa samopoczucia, zabezpieczenie przed infekcjami ma być “specjalnymi mocami” oferowanymi przez produkty z opisywanej kategorii. Które z nich zasługują na osobne omówienie?

Produkty z kategorii superfoods – na co się zdecydować?

W specjalistycznych sklepach internetowych nie trudno odszukać produkty należących do tej kategorii. Superfoods obok zdrowej żywności, suplementów diety, preparatów witaminowych oraz ekstraktów roślinnych i ziołowych zajmują ważne miejsce w asortymencie takich marek jak np. Biogo, Natur Sklep czy Shaman.pl. Ich popularność rośnie z roku na roku, dlatego przywołane sklepy stale dbają o uzupełnienie oferty.

Wśród superfoods wyróżniają się chociażby wspomniane już jagody acai. Zawierają wiele pożytecznych witamin (z grupy A, B, C i E), minerałów (magnez, wapń, fosfor), aminokwasów i kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6). Jagody acai nie są niskokaloryczne, ale za to wykazują działanie spowalniające procesy starzeniowe. Ich spożywanie wzmacnia witalność organizmu i dodaje energii. Kto szuka jagód acai w e-sklepie, ten powinien rozważyć zakup np. Holland & Barrett – Jagody Acai (500 mg, 120 tabletek; ok. 28 zł).

Firma produkuje także preparaty superfoods z nieco mniej egzotycznych składników. Przywołać warto np. Holland & Barrett – Ekstrakt z buraka (315 mg, 90 tabletek; ok. 25 zł), który jest wyrobem wegetariańskim i pomaga w procesach trawiennych. Po buraka zwyczajnego sięgnęła także marka NOW Foods. Ich proszek Beet Root Powder jest rekomendowany dla osób, które zamierzają poprawić samopoczucie.

Dodaj komentarz