Serce to jeden z najważniejszych ludzkich narządów. W przypadku problemów z jego funkcjonowaniem potrzebne są specjalistyczne badania. Najczęściej wykonywane jest tzw. EKG (elektrokardiografia). Na czym polega i kiedy warto się na nie zdecydować. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w tekście.
Czym jest EKG spoczynkowe?
EKG to jedno z najczęściej wykonywanych badań w kardiologii. Polega na bezbolesnym pomiarze aktywności serca. Odbywa się to za pomocą zestawu specjalnych elektrod, które umieszczone na są ciele badane pacjenta i połączone kablami ze specjalnym rejestratorem – przekonuje nas opieka kardiologiczna w Chojnicach. To na nim pokazują się wyniki, które następnie odczytuje zajmujący się tym lekarz.
Elektrod umieszcza się kilka – z reguły jest ich dziewięć. Aż sześć zakładana jest na przednią część klatki piersiowej. Dwie kolejne lekarz zakłada pacjentowi powyżej nadgarstków, a jeden elektrod powyżej lewej kostki.
Jakie informacje otrzymuje się po EKG?
Krzywa EKG – bo tak nazywa się wyniki generowane podczas badania EKG – to bogate źródło informacji na temat kondycji ludzkiego serca. Można z niej odczytać najważniejsze informacje na temat jego aktywności. Dotyczy to przede wszystkim częstości akcji serca. Lekarz na podstawie wyników określa, czy jest ona prawidłowa.
Podczas EKG bada się również miarowość akcji serca, źródło impulsów, oś elektryczną serca oraz diagnozuje potencjalne zaburzenia rytmu serca. Jeśli są one odpowiednio wcześnie zdiagnozowane to istnieją duże szanse na to, że uda się je wyleczyć.
Jak przygotować się do EKG spoczynkowego?
EKG spoczynkowe jest tym rodzajem badania, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jest ono całkowicie bezboleśne, nie trzeba go wykonywać na czczo lub o określonej porze dnia. W praktyce, podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Lekarz umieszcza elektrody w odpowiednich miejscach, dlatego należy mieć odsłoniętą klatkę piersiową, nadgarstki oraz lewą kostkę – warto więc przyjść na badanie w luźniejszym stroju.