Higiena jamy ustnej – o czym należy pamiętać?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa profilaktyki próchnicy, a także klucz do lśniącego uśmiechu i świeżego oddechu. Chociaż wiele osób ma świadomość tego, jak ważne jest mycie zębów, nie każdy robi to prawidłowo. Co więcej, nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby dokładnie usunąć z jamy ustnej płytkę nazębną i bakterie. O czym należy więc pamiętać?

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Pełna higiena jamy ustnej to trzy stosunkowo proste kroki, o których warto pamiętać każdego dnia. Po pierwsze, jamę ustną należy oczyszczać z pomocą szczoteczki, wykonując przy tym ruchy wymiatające, delikatnie koliste. Prawidłowa technika szczotkowania to połowa sukcesu, ponieważ istotny jest też czas mycia zębów (minimum dwie minuty). Z pomocą szczoteczki musimy czyścić nie tylko zęby – z każdej strony! – ale także wewnętrzne strony policzków i powierzchnię języka. Jamę ustną szczotkujemy przynajmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem, po odczekaniu około 20 minut od posiłku. Pomiędzy posiłkami zęby warto przepłukać też czystą wodą. Samo szczotkowanie nie kończy jeszcze dziennych zabiegów higienizacyjnych. Konieczne jest jeszcze oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i kieszonek dziąsłowych z pomocą nici dentystycznej. Stosując tego typu produkt, musimy pamiętać o używaniu nowego kawałka nici do każdej kolejnej przestrzeni międzyzębowej. Na koniec jamę ustną warto przepłukać także płynem do płukania, który dotrze we wszystkie zakamarki i usunie zalegające w nich bakterie.

Jakich produktów do higieny jamy ustnej używać?

Odpowiednie produkty do higieny jamy ustnej są równie ważne, co właściwa technika szczotkowania czy przestrzeganie zaleceń dotyczących nitkowania zębów. W każdej łazience potrzebna jest więc szczoteczka, pasta do zębów, nić dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej. Pierwsze akcesorium to najczęściej szczoteczka manualna, najlepiej o średniej twardości włosia. Polecane są także szczoteczki soniczne, których używamy w podobny sposób. Takie urządzenia generują jednak drgania, dzięki którym malutkie bąbelki pasty, śliny i wody wnikają głęboko w najdrobniejsze szczeliny uzębienia, lepiej usuwając z tych miejsc płytkę nazębną.

Kolejny produkt to pasta do zębów, która powinna zostać dostosowana do potrzeb użytkownika. Mamy bowiem między innymi pasty do wrażliwych zębów i dziąseł, pasty zapobiegające krwawieniom czy pasty remineralizujące szkliwo. Jeśli decydujemy się na pastę wybielającą, musimy uważać, aby w jej składzie nie znalazły się silnie ścierające szkliwo drobinki, które niszczą zęby. Zakup nici dentystycznej to kwestia preferencji użytkownika, jednak warto wiedzieć, że wyróżniamy między innymi nici woskowane i niewoskowane oraz bardzo praktyczne nici rozszerzające się pod wpływem kontaktu ze śliną – dzięki nim łatwiej jest oczyszczać szersze przestrzenie międzyzębowe. Płyn do płukania jamy ustnej, podobnie jak pasta, powinien odpowiadać naszym potrzebom. Należy unikać jednak preparatów z alkoholem, który wysusza błony śluzowe i które nie są wskazane do higieny jamy ustnej kobiet w ciąży.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Przede wszystkim regularnie, z pomocą odpowiednio dobranych preparatów i zgodnie z techniką, zalecaną przez dentystów. Najczęściej popełniane w tym zakresie błędy to mycie zębów zbyt krótko, rezygnowanie z nitkowania czy płukania jamy ustnej oraz oczyszczanie zębów zbyt rzadko, bądź zbyt często. Należy wiedzieć bowiem, że częste mycie zębów może być równie szkodliwe, co mycie ich jedynie raz dziennie  – szczotkując zęby kilkakrotnie w ciągu dnia ryzykujemy uszkodzeniem szkliwa.

Dodaj komentarz