Kontrola astmy – dlaczego jest ważna?

Chyba każda osoba chciałaby być zdrowa. Żadna choroba nie jest przyjemna. Do jednych z bardziej uciążliwych chorób i nieprzyjemnych zalicza się astmę. Osoby chorujące na astmę muszą być na każdym kroku ostrożne. Powinny także wiedzieć, jak ważna jest sama kontrola astmy. Co należy o niej wiedzieć? Pora przyjrzeć się temu nieco bliżej. 

Czym jest kontrola astmy?

Należy wyjść od tego, że astmy nie można wyleczyć. Jest to choroba nieuleczalna. Trzeba jednak wiedzieć, że możliwa i konieczna jest jej kontrola. Sama kontrola astmy jest inaczej rozumiana przez lekarzy, a całkowicie inaczej przez osoby chore. W kontroli astmy nie chodzi wcale o to, aby regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne do lekarza. Dla wielu pacjentów niestety tak wygląda kontrola astmy.

Kontrola astmy to ocena czterech parametrów. Mowa o objawach astmy w ciągu dnia, nocne dolegliwości, ograniczenie tolerancji wysiłku, jak i zużycie doraźnych leków. Te wszystkie parametry powinny być przez osobę chorą kontrolowane. Bez tego lekarz nie jest w stanie ocenić, czy astma jeszcze bardziej po lekach daje o sobie znać, a może jednak częstotliwość ataków znacznie się zmniejszyła. Warto w tej kwestii pomóc lekarzowi, ponieważ na samej wizycie nie jest on w stanie nic sam odkryć.

Czy kontrola astmy podczas ciąży również powinna być przeprowadzana?

Tak naprawdę pytanie to powinno zostać uznane za pytanie retoryczne. Osoby chore na astmę muszą na siebie uważać cały czas. Jeśli choroba dotyczy kobiet w ciąży, to powinno się o to jeszcze bardziej dbać. Kontrola astmy jest konieczna. Tak się wypowie na ten temat na pewno lekarz specjalista, jak i ginekolog. Warto słuchać się czegoś takiego jak ciąża porady.

Jeśli wlatują one tylko jednym uchem, a wylatują drugim, to absolutnie nie mają sensu. Wydaje się to w pełni oczywiste.

Pamiętajmy, aby dbać o swoje zdrowie systematycznie i cały czas. Niekiedy jest już za późno i pozostaje tylko płacz oraz żal do samego siebie, że nie zgłosiło się wcześniej do lekarza.

Dodaj komentarz