Leczenie zębów w trakcie pandemii – dlaczego warto?

leczenie zebow

Pandemia koronawirusa znacznie zmieniła nasze postrzeganie codzienności. Nowa normalność generuje wiele obaw i stresów, także związanych z rutynowymi wizytami u dentysty. Wiele osób uznaje, że kliniki są miejscami, w których łatwo się zarazić. Nic bardziej mylnego. W czasie pandemii przychodnie dentystyczne podlegają ścisłym rygorom sanitarnym i świetnie chronią pacjentów przed wirusem. Podpowiadamy, dlaczego podczas pandemii warto chodzić do dentysty.

Leczenie zębów w czasie pandemii – czy jest bezpieczne?

W czasach pandemii gabinety stomatologiczne zastosowały mnóstwo aktywnych środków ochrony. Jeszcze przed wizytą pacjent odpowiada na szereg pytań dotyczących potencjalnych objawów koronawirusa oraz ewentualnego pozostania w grupie ryzyka. Jeżeli lekarz uzna, że wizyta jest zbyt ryzykowna z pewnością poinformuje o tym pacjenta. Po tej wstępnej weryfikacji zostajemy umówieni na konkretną godzinę.

Większość klinik zapisuje pacjentów na wizyty w określonych odstępach czasu, tak aby nie generować tłumu w poczekalni. Dlatego tak istotne jest to, aby nie przychodzić do przychodni za wcześnie. W pomieszczeniu znajdują się środki antyseptyczne a każdy pacjent zobowiązany jest do odkażania rąk przed wejściem. W gabinetach i podczas zabiegów stomatolodzy oraz personel medyczny noszą rękawiczki, specjalne okulary oraz fartuchy. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego obejmują także dezynfekowanie jamy ustnej pacjenta za pomocą środka antyseptycznego w roztworze z wodą w temperaturze 27 stopni.

Wszystko sprawia, że dobra Klinika Stomatologiczna w Warszawie jest miejscem bezpiecznym i pewnym w czasach epidemii SARS–CoV–2.

Dlaczego nie warto czekać z leczeniem zębów na koniec pandemii?

Wielu pacjentów uważa, że epidemia jest okresem, w którym chodzenie do dentysty jest zbyt ryzykowne. Dlatego bagatelizują ubytki w zębach a ból starają się uśmierzyć za pomocą środków bez recepty. Oczywiście leczenie objawowe przynosi ulgę, jednak nie podtrzymuje procesów próchniczych. Zwlekanie kilku miesięcy z leczeniem chorego zęba może przysporzyć wielu problemów zdrowotnych i komplikacji. Dodatkowo uratowanie bardzo zniszczonego zęba jest bardziej czasochłonne i siłą rzeczy droższe.

Podczas pandemii koronawirusa większość gabinetów dentystycznych działa i stosuje się do zaleceń Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Dzięki temu są one bezpieczne i doskonale zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się patogenu. Warto jednak zaznaczyć, że duża odpowiedzialność leży także po stronie pacjenta. Jeżeli masz podejrzenia, że mogłeś zostać zarażony, lub w danym momencie źle się czujesz warto odczekać z wizytą na wynik testu lub po prostu przełożyć ją na inny moment.

Pandemia jest okresem wzmożonej ostrożności. Przychodnie dentystyczne to miejsca poddawane szczególnemu reżimowi sanitarnemu. Nawet na co dzień gabinety są regularnie odkażane i panują w nich bardzo ścisłe zasady dotyczące higieny. W okresie pandemii potrzebne środki zostały znacznie zaostrzone dla bezpieczeństwa pacjentów.

Dodaj komentarz