Badania krwi – jak się do nich przygotować?

Wykonanie podstawowego i kompleksowego badania krwi nie jest trudne. Wystarczy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, jak również stawić się w gabinecie zabiegowym na czczo. Analiza parametrów krwi wykonywana jest w specjalistycznym laboratorium, a wyniki najczęściej otrzymujemy następnego dnia. Badania mają ogromne walory diagnostyczne, pozwalają lekarzowi prowadzącemu postawić skuteczną diagnozę.

 

Kiedy warto zdecydować się na badania krwi?

 

Badania krwi są bardzo ważne i na pewno nie powinniśmy o nich zapominać. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania krwi przynajmniej raz w roku. Dzięki temu na pewno będziemy mogli sprawdzić, w jakiej formie jesteśmy, czy nic nam nie dolega, jak również czy powinniśmy podjąć bardziej specjalistyczne leczenie.

Kiedy powinniśmy się zdecydować na wykonanie badanie? Przede wszystkim wtedy, gdy zachodzą ku temu przesłanki, np. źle się czujemy, mamy objawy chorobowe, tracimy apetyt, występuje nagła utrata wagi. Przesłankami do wykonania badania krwi jest również długo utrzymujący się ból. Lekarz pierwszego kontaktu, na podstawie wywiadu medycznego określi, jaki zakres badania będzie dla nas odpowiedni.

W jaki sposób należy przygotować się do badania krwi?

Badanie krwi nie jest badaniem nieprzyjemnym, ani inwazyjnym, niemniej jednak do jego wykonania powinniśmy się w odpowiedni sposób przygotować. Co to oznacza? Przede wszystkim na badanie krwi musimy się stawić na czczo. Ma to ogromne znaczenie. Chodzi o to, aby przed wykonaniem badania nic nie jeść, nie pić herbaty, soków, kawy lub innego rodzaju napojów, gdyż ich spożycie może zaburzyć wyniki badania, w szczególności np. glukozy. Optymalnym jest, aby ostatni posiłek spożyć 8-12 godzin wcześniej.

Jeżeli mamy taką potrzebę, możemy się napić czystej wody.

Po wykonaniu badania będziemy musieli jeszcze chwilę odczekać, aby krew nie ciekła z ręki. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie swojego wacika, jak również małego plasterka.

Dodaj komentarz