Różowy październik – profilaktyka raka piersi może uratować życie!

badanie piersi

Profilaktyka raka piersi polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu badań. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala działać i podejmować leczenie zdecydowanie szybciej i skuteczniej, niż gdyby diagnozę postawiono w ostatnim stadium choroby. Zazwyczaj bowiem im mniej rozwinięty jest rak w momencie wykrycia, tym łatwiej wyleczyć schorzenie. Szczególnie jeśli nie doszło jeszcze do przerzutów na węzły chłonne.

Profilaktyka raka piersi – jakie badania warto stosować?

Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w dzisiejszych czasach obejmuje tylko badania, które są realizowane na specjalne skierowanie od lekarza prowadzącego, a także w ramach ogólnopolskich akcji badawczych – organizowanych właśnie w październiku, czyli miesiącu profilaktyki raka piersi. Podstawowe badania, które umożliwiają wczesne wykrycie problemu, to:

  • samodzielne badanie piersi przez kobiety po ukończeniu 20. roku życia,
  • wykonywanie badań lekarskich podczas kontroli u lekarza rodzinnego lub ginekologa,
  • badanie ultrasonograficzne piersi,
  • mammografia,
  • program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Mammografia i samodzielne badanie stanu piersi to najprostsze czynności, które pozwalają na szybką ocenę stanu zdrowia kobiety. Pierwsze badanie wykonuje się w dwóch projekcjach i jest najpopularniejszą metodą diagnostyczną raka piersi. To proste, szybkie i bezbolesne badanie umożliwiające wczesne wykrycie schorzenia. Guzki, które da się wykryć samodzielnie najczęściej są już większe niż 0,5 cm średnicy – warto pamiętać, że nawet takie zmiany mogą być niebezpieczne.

Operacja raka piersi – na czym polega?

Regularne badania oraz profilaktyka raka piersi umożliwia jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu i rozpoczęcie leczenia. Niestety w wielu przypadkach konieczna jest amputacja piersi, czyli mastektomia. Jeśli guz występuje tuż za brodawką, a w piersi pojawiły się dodatkowe, 2-3 centymetrowe guzki, rekomendowane jest wykonanie mastektomii.

Tradycyjna operacja tego typu przewiduje całkowite usunięcie gruczołu piersiowego, skóry, brodawki oraz otoczki. To ogromne przeżycie dla każdej kobiety, dlatego lepiej zapobiegać, niż leczyć. Stosując działania profilaktyczne i regularne badania można naprawdę uniknąć wielu problemów zdrowotnych. Wiele prywatnych badań diagnostycznych jest płatnych, dlatego warto zastanowić się nad dodatkową polisą zdrowotną. Porównywarka ubezpieczeń online pomoże Ci wybrać najlepszy pakiet dla kobiet, który będzie dopasowany do Twoich aktualnych potrzeb i pokryje koszty ewentualnego leczenia nowotworu.

Dodaj komentarz