Od początku 2022 roku lekarze są zobowiązani do wystawiania elektronicznych recept, które niemal całkowicie mają wyprzeć papierowe, wydawane jedynie w wyjątkowych przypadkach. E-recepty mają wiele zalet, ponieważ mogą zostać wystawione podczas konsultacji z lekarzem przez internet, co pozwala pacjentom zaoszczędzić sporo czasu na dojazd do placówki medycznej. Warto wiedzieć, że recepty online są w stu procentach bezpieczne i legalne, a dokument taki trafia do bazy Ministerstwa Zdrowia, z której korzystają wszystkie apteki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat recept online? Podpowiadamy.
Kto może wystawić e-receptę?
E-recepta online podobnie jak wersja papierowa, może zostać wystawiona przez lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, farmaceutę czy felczera. W praktyce jednak bez ograniczeń recepty wystawiają głównie lekarze. Dodatkowo osoba uprawniona do ich wypisania, nie musi dokumentu takiego wystawiać wyłącznie podczas stacjonarnej wizyty. Konsultacja taka może odbyć się również online lub przez telefon. Dodatkowo w przypadku leków zażywanych na stałe, przedłużenie recepty również może nastąpić w formie teleporady. Taką opcję znajdziemy na stronie www.ReceptaULekarza.pl
Jak można zrealizować e-receptę?
Podczas konsultacji stacjonarnej lub telefonicznej, lekarz wystawia receptę, która widoczna jest w systemie informatycznym. Pacjent z kolei dostaje od niego czterocyfrowy kod, który dodatkowo zazwyczaj przychodzi mu w formie SMS-a. Wydruk recepty można otrzymać na maila w formacie PDF. Następnie udając się do apteki, wystarczy przekazać czterocyfrowy kod otrzymany od lekarza lub przez SMS i podać swój numer PESEL. Farmaceuta odnajdzie w systemie naszą receptę i przekaże nam zapisane przez medyka leki.
Czy można kupić leki w dowolnej aptece?
Przepisane przez lekarza leki można kupić w dowolnej aptece. Na jednej recepcie może jednak znaleźć się tylko jeden produkt leczniczy. Ministerstwo jednak umożliwia łączenie do pięciu e-recept w tak zwaną receptę zbiorczą. Standardowo jest ona ważna przez 30 dni lub od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji. Jednak ze względu na to, że lekarz może na jednej recepcie wypisać lek na maksymalnie 360 dni stosowania, w ciągu pierwszych 30 dni warto wykupić chociaż jedno jego opakowanie.
Czy można kupić leki z różnych aptek?
Jeżeli na e-recepcie lekarz wypisał tylko jeden lek, można go kupić tylko w jednej aptece, nawet jeżeli chcemy otrzymać kilka opakowań. W takiej sytuacji możemy kupić tylko jedno opakowanie, a po kolejne wrócić po pewnym czasie, jednak do tej samej apteki. W sytuacji kiedy jednak na recepcie znajduje się kilka leków, wówczas można kupić je w różnych aptekach. Jednak każde kolejne opakowanie tego samego leku z tej samej recepty musi zostać zrealizowane w aptece, w której kupiliśmy pierwsze.