Implantologia pozwala zastąpić utracone zęby stałe sztucznym korzeniem, na którym umieszcza się koronę. Rozwiązanie to ma wiele korzyści nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych, ponieważ brak nawet już jednego zęba powoduje nieprawidłowe ustawienie się pozostałych w łuku. Z tego powodu wszelkie braki powinny być we wskazanym terminie uzupełnione implantami. Z czego obecnie są one wykonywane? Podpowiadamy.
Tytanowe implanty zębów
Najpopularniejszym i najdłużej wykorzystywanym rodzajem implantów zębowych są wersje tytanowe. Zostały one po raz pierwszy wykorzystane w 1965 roku. Są wyjątkowo trwałe, odporne na działanie substancji chemicznych, zawartych w jedzeniu. Sam tytan jest materiałem, który jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm, ponieważ posiada tak zwaną biozgodność z tkanką kostną. W związku z tym może być stosowany u większości osób, bez skutków ubocznych. Dlatego bardzo często pacjenci wybierają sobie właśnie takie implanty zęba. Warszawa to miejscowość, gdzie bez problemu można znaleźć specjalistów, którzy zajmują się wszczepianiem implantów tytanowych.
Cyrkonowe implanty zębów
Alternatywą dla implantów tytanowych są implanty cyrkonowe, nazywane też ceramicznymi. Wykonywane są z tlenku cyrkonu. Wersje te również są bardzo trwałe i wytrzymałe, jednak w odróżnieniu od modeli tytanowych, w razie odsunięcia, nie są mocno widoczne, ponieważ te pierwsze mają kolor srebrzystoszary, cyrkonowe zaś mają kolor kości słoniowej, dlatego przypominają tkankę kostną. Wśród zalet tego materiału można wymienić odporność na działanie substancji kwaśnych czy brak wrażliwości na zmiany temperatur w jamie ustnej. Wolniej osadzają się również na nich bakterie, a także płytka nazębna. Co więcej, modele cyrkonowe są bezpieczniejsze dla osób podatnych na alergie. Najczęściej jednak są droższe niż modele tytanowe, a dodatkowo nie wszystkie gabinety stomatologiczne mają je w swojej ofercie.
Implanty jednofazowe i dwufazowe
Zarówno implanty tytanowe, jak i cyrkonowe są dostępne w dwóch opcjach: jednofazowych i dwufazowych. W wersji jednofazowej są zakładane podczas jednej wizyty u stomatologa. Z kolei w przypadku dwufazowych, stomatolog najpierw zakłada wkręt, który jest potrzebny do umieszczenia na nim korony, a następnie dopiero po pewnym czasie, kiedy rany się zagoją, montowana jest korona. W tym drugim przypadku procedura ta może trwać nawet pół roku. Warto mieć jednak świadomość, że nie zawsze da się wykonać kilka skomplikowanych zabiegów podczas jednej wizyty.