Konsultacje psychologiczne — jak się do nich przygotować?

Dla wielu osób pierwsza wizyta u psychologa jest niezwykle stresująca. Nie wiedzą, jak się do niej przygotować, czego się spodziewać, jakich pytań oczekiwać od specjalisty i czy dana osoba będzie się czuła komfortowo na takim spotkaniu. Inni z kolei obawiają się gradu pytań i tego, że będą musieli odpowiedzieć na każde pytanie bez możliwości odmowy. Kolejną obawą jest strach przed diagnozą, czy wypłynięciem poufnych informacji poza gabinet. Czy takie obawy są podstawne? Jak przygotować się do pierwszej wizyty, by czerpać z niej korzyść i nie traktować jej jako zło konieczne?

Pierwsza konsultacja — jak może przebiegać?

Na pierwszym spotkaniu psycholog skupi się przede wszystkim na tym, by cię poznać, zrozumieć twoje postępowanie, problemy, cele w życiu, które chcesz osiągnąć i przeszkody, które wpływają na twój stan psychiczny i emocjonalny. Konsultacje psychologiczne w Szczecinie i w innych miastach przebiegają w spokojnej, miłej, empatycznej atmosferze. Należy spodziewać się kilku podstawowych pytań, które pomogą specjaliście lepiej zrozumieć pacjenta. Zwróć uwagę na to, by mówić szczerze, zgodnie ze stanem faktycznym i własnym odczuwaniem, gdyż tylko wtedy postawienie diagnozy i znalezienie rozwiązania problemu będzie najbardziej trafne i skuteczne. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że nikt nie będzie zmuszał cię do rozmowy o aspektach, których na tym etapie nie chcesz poruszać. Psycholog jest tutaj dla ciebie. Jeżeli czujesz, że musisz się wypłakać, daj sobie chwilę na to, by emocje opadły i kontynuuj rozmowę wtedy, gdy jesteś na to gotowy.

Jakie pytania mogą paść na takiej konsultacji?

Wywiad z pacjentem, który przeprowadza poradnia psychologiczna w Gdańsku, będzie tyczył się pewnych aspektów twojego życia — zarówno z dzieciństwa, życia przed pojawieniem się problemu, a także obecnego stanu rzeczy. Zapyta także o to, jak radzisz sobie z problemami, jaka jest twoja reakcja na ich występowanie i postara się znaleźć jego przyczyny oraz skuteczne sposoby radzenia sobie z nim.

Dodaj komentarz