W obecnych czasach, kiedy mamy coraz większy dostęp do najnowszych badań medycznych, a wiedza z zakresu medycyny i psychologii stale się powiększa, o wiele łatwiej jest zauważyć i zdiagnozować różne choroby nawet u najmłodszych dzieci. Dlatego też bardzo ważna jest dokładna obserwacja dziecka. Jedną z najczęściej poznawanych przez rodziców gałęzi medycyny jest logopedia. Pomaga ona nie tylko dzieciom z jednostkami chorobowymi, ale też takim, które bardzo powoli, choć naturalnie, się rozwijają.
Czy warto pójść do logopedy i kiedy?
Logopedia to nauka z zakresu korygowania wad wymowy. Dotyczy ona zarówno dzieci, jak i dorosłych, choć oczywiście wszelkiego rodzaju problemy z wymową najlepiej starać się leczyć od jak najwcześniejszych lat. Kiedy powinniśmy skontaktować się z logopedą?
U dziecka mowa kształtuje się do wieku 6 lat. Oznacza to, że wcześniej może się ono uczyć — szybciej lub wolniej — nowych słów, sposobu ich wypowiadania, dobrej dykcji. Warto jednak obserwować nasze dziecko, by przekonać się, czy nie będzie potrzebny kontakt z logopedą. Najczęściej taka sytuacja może zdarzyć się, jeśli widzimy, że dziecko ma o wiele za mały zasób słownictwa jak na dany wiek. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim środowisku ono przebywa, ile słyszy wokół siebie, ale nie warto ignorować niepokoju związanego z taką obserwacją. Wtedy może pomóc logopedia w Warszawie Wawrze.
Kiedy jeszcze warto pójść do logopedy?
Z pewnością wizyta u logopedy może się przydać, jeśli obserwujemy u dziecka problemy z wyraźnym wypowiadaniem słów. W takim przypadku niezbędne będą specjalne ćwiczenia, dzięki którym dziecko ma szansę polepszyć komfort mówienia, a co za tym idzie — będzie mówiło wyraźniej.
Kłopotów z wymową nie warto bagatelizować. Prócz względnie łatwych do skorygowania problemów, wizyta u logopedy może też ułatwić diagnozę innych, o wiele bardziej poważnych chorób — jak choćby autyzmu. Terapia autyzmu w Warszawie jest możliwa, ale najpierw trzeba go odkryć — w tym często będzie pomocna wizyta u logopedy.