Codzienna skuteczna pielęgnacja to podstawa dobrego wyglądu dla wielu kobiet. Bardzo często chcą one wzbogacić dotychczasowe zabiegi o dodatkowe produkty. Jednymi z nich są kosmetyki z zawartością retinolu. Najczęściej wybieranymi są kremy oraz serum. Czym jest retinol, jak działa i czy jest on bezpieczny? Podpowiadamy.
Czym jest retinol na twarz?
Retinol jest jednym z najbardziej znanych i uznanych składników wielu preparatów, których zadaniem jest zadbanie o zdrowy wygląd naszej cery. Posiada on jednak kilka nazw, jak retinal, retynaldehyd czy retinoid. Zaliczają się one do grupy pochodnych witaminy A. Podczas stosowania takiego preparatu znacząco poprawia się koloryt skóry, następuje redukcja zmarszczek, a także zbawiennie działa na przebarwienia.
Najczęściej sięgają po niego kobiety, które borykają się z pierwszymi oznakami starzenia się skóry lub chcą pozbyć się niekorzystnych zmarszczek. W pierwszym etapie terapii można zauważyć działanie złuszczające retinolu. Zrogowaciały naskórek zostaje zredukowany, dzięki czemu nasza twarz pozostaje aksamitnie gładka i jędrna. Im dłużej stosowany jest preparat z tym aktywnym składnikiem, tym dotrze on do głębszych warstw cery. Najbardziej pożądanymi produktami z retinolem są kremy bądź serum.
Serum z retinolem – co warto wiedzieć?
Kosmetyki zawierające retinol przeznaczone są dla kilku grup osób. Pierwszą z nich jest ta, która zauważa u siebie pierwsze oznaki starzenia. Skóra staje się mniej napięta, a także jest bardziej skłonna do podrażnień oraz przebarwień. Retinol rozjaśnia również niedoskonałości potrądzikowe, a dzięki dodatkowemu wyrównaniu kolorytu cery wydaje się ona bardziej promienna i nabiera blasku.
Idealnie nadadzą się do pielęgnacji skóry mieszanej oraz tłustej. Zmniejszą one wydzielanie sebum i zmatowią całą twarz. Mogą z niego jednak korzystać osoby z innymi rodzajami cery. Sucha i wrażliwa dobrze przyjmie produkty o niskim stężeniu tego czynnika. Retinol na twarz zatrzyma odpowiedni poziom wody w naskórku i sprawi, że cera nabiera promiennego blasku.
Retinol na twarz – jak zadbać o skórę po podrażnieniu?
Najczęstszą przyczyną niepożądanych efektów ubocznych stosowania retinolu jest jego nieprawidłowo dobrane stężenie. Może to prowadzić do zaczerwienienia, suchości lub nawet pieczenia. Jeżeli negatywna reakcja nastąpiła krótko po użyciu kosmetyku, być może jest to oznaka nadwrażliwości na ten składnik.
Jeśli jednak skutki uboczne pojawiły się po pewnym czasie tego typu kuracji, warto jest zwrócić uwagę, czy nasza skóra jest odpowiednio nawilżona. Sam retinol posiada właściwości silnie złuszczające, dlatego tak ważne jest uzupełnienie pielęgnacji o kremy nawilżające. Zawierają w sobie ceramidy oraz kwas hialuronowy, które wspomogą w zatrzymaniu odparowywania wody z naskórka.