Osobom, które skończyły 60 lat bardzo często doskwierają różnego rodzaju problemy ze wzrokiem. Decydują o tym zarówno czynniki genetyczne, jak i fizjologiczne. Pogarszanie się wzroku często ma związek z procesem starzenia i brakiem regularnych badań w młodości. Na szczęście okulistyka jest na tyle zaawansowana, że lekarze są w stanie pomóc w przypadku większości chorób oczu osób starszych.
Zaćma
Zaćma starcza często pojawia się u osób po ukończeniu 50 roku życia i niestety nie mamy wpływu na jej powstawanie. Zaćma nie boli, ale jej pierwsze objawy są zauważalne. Mowa tu o problemach z widzeniem, pojawieniu się plamek bądź punktowego rozmycia wzroku, utrudnionym czytaniu i oglądaniu telewizji oraz zmianie koloru źrenicy z czarnego na szarobiały.
Zaćmę leczy się operacyjnie, poprzez usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie nowej. Dzięki niej, w znacznym stopniu przywraca się jakość widzenia z okresu przed wystąpieniem choroby. Do oczu wszczepić można soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe – te pierwsze są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Prezbiopia
Prezbiopia nazywana jest także starczowzrocznością. Jeżeli w pewnym wieku zaczynasz odczuwać problemy z widzeniem z bliska, musisz używać okularów „plusowych”, a czytanie smsów czy etykiet na opakowaniach jest dla Ciebie wyzwaniem, to prawdopodobnie zmagasz się właśnie z tą chorobą.
Ze starczowzrocznością można walczyć za pomocą laserowych zabiegów korygujących wady wzroku. Mowa tutaj o zabiegu zwanym Presbyond, który działa w pewien konkretny sposób. Za pomocą lasera zmienia się kształt rogówki w taki sposób, aby ustawić widzenie w obu oczach do różnych poziomów. W oku dominującym – do widzenia neutralnego, czyli tak, by dobrze widzieć na odległość, a w drugim oku do poziomu niewielkiej krótkowzroczności, aby ustawione było na widzenie z bliskiej odległości. Istnieje jeszcze możliwość wszczepienia soczewki fakijnej, które polecane jest szczególnie osobom w wieku od 40 do 55 lat lub takim, które nie kwalifikują się do zabiegu laserowej korekcji wzroku.
Jaskra
Jaskra to dość niebezpieczna choroba powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego, wywołana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrz gałki ocznej. Prowadzi do obniżenia ostrości wzroku, ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – nawet do całkowitej utraty wzroku. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na niepokojące symptomy i – przede wszystkim – regularnie się badać.
Jaskra jest chorobą nieuleczalną, jednak fachowa klinika okulistyczna może zahamować postęp choroby za pomocą odpowiedniego leczenia. Na początkowym etapie zaawansowania choroby odbywa się ono poprzez podawanie kropli do oczu lub wykonanie zabiegu laserowego. Na kolejnym etapie można przeprowadzić mało inwazyjne zabiegi w jaskrze. Ostateczną formą leczenia jest przeprowadzenie operacji przeciwjaskrowej.
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości okulistycznych. Ma też bardzo wiele objawów, które łatwo zaobserwować. Są to: uczucie suchości, podrażnienia lub piasku w oku, pieczenie, kłucie i odczuwanie każdego mrugnięcia, nadmierne łzawienie, stałe odczuwanie dolegliwości w oku, przejściowe uczucie ciała obcego w oku, problemy z czytaniem i poczucie dyskomfortu oraz chwilowe rozmycie obrazu, które mija po kilkakrotnym mrugnięciu.
Zespół suchego oka leczy się – przede wszystkim – poprzez laseroterapię. Lekarz na policzkach i w okolicy skroni rozprowadza hydrożel, a następnie aplikuje serię kilku „błysków¨ za pomocą urządzenia E-eye. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesny, a przy tym nieinwazyjny i bezpieczny dla gałki ocznej. Po jego wykonaniu możemy cieszyć się prawidłowym funkcjonowaniem gruczołów Meiboma – głównego źródła lipidów dla filmu łzowego człowieka.
Przede wszystkim badania
Z chorobami wzroku u osób starszych można walczyć na różne sposoby, ale im wcześniej schorzenie zostanie wykryte, tym szanse pozbycia się problemu rosną. Dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach u okulisty i przeprowadzaniu podstawowych badań. Zdrowie jest najważniejsze i dlatego lepiej dmuchać na zimne, by cieszyć się zdrowymi oczami i dobrym wzrokiem przez długie lata.