Ceramidy w kosmetykach – jak działają na skórę? Dlaczego warto je stosować?

stosowanie ceramidow

Choć ceramidy w kosmetykach były stosowane od dawna, dopiero od jakiegoś czasu mówi się o ich bardzo dużo. Kosmetyki z nimi w składzie boją rekordy popularności. Dlaczego? Co zawierają w sobie ceramidy, że są tak pożądanym składnikiem? Jak działają na skórę?

Czym są ceramidy?

Powszechnie są nazywane cementem skóry. Są to, występujące w naskórku, substancje budulcowe. Są ważnym składnikiem skóry, który utrzymuje prawidłową zawartość wody w skórze, niedopuszczając do jej zbytniego przesuszenia. Utrzymują homeostazę skóry. Ich głównym zadaniem jest utrzymanie wody w naskórku. Tylko dobrze nawilżony naskórek jest w stanie pełnić swoje fizjologiczne funkcje. Stanowią warstwę ochronną skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, a także zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Spadek ceramidów w skórze powoduje jej szary koloryt, utratę blasku, sprężystości i pojawienie się niedoskonałości skórnych. Dlatego też bogate w ceramidy kosmetyki są idealnym rozwiązaniem dla dla skóry przesuszonej, zmęczonej, z oznakami starzenia. Sprawdzą się zarówno w pielęgnacji twarzy, jak i ciała, a nawet włosów.

Ceramidy w kosmetykach – dlaczego warto?

W kosmetykach znajdują się głównie ceramidy pochodzenia roślinnego lub syntetycznego. Ceramidy występują głównie w kosmetykach regenerujących, nawilżających, a także przeciwzmarszczkowych. Są głównie stosowane w produktach, które walczą z przesuszeniem skóry. Mogą znaleźć zastosowanie w produktach, które pomagając zwalczać zaskórniki otwarte. W walce z przesuszeniem skóry, stosuje się głównie mieszaninę ceramidów, cholesterolu, nasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają odnowę bariery lipidowej i poprawiają nawilżenie naskórka. Ceramidy z kosmetyków wnikają w głębokie warstwy naskórka, a co za tym idzie przywracają jej naturalne funkcje.

Ceramidy są głównym składnikiem preparatów do pielęgnacji okolic oczu, skóry twarzy, szyi, dekoltu. Znajdują zastosowanie w produktach do włosów, dłoni i paznokci. Niektóre lakiery czy odżywki do paznokci w swoim składzie mają ceramidy.

Niedobór ceramidów występuje w przebiegu wielu dermatoz, stanów zapalnych, atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy. Ceramidy w kosmetykach pomogą także w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry u osób po zabiegach złuszczania kwasami.

Produkty z ceramidami, mogą posiadać w swoim składzie takie składniki jak: kolagen, kwas hialuronowy, aminokwasy, kwas salicylowy, mocznik, oleje roślinne, niacynamid, skwalan, witaminy A, C i E. Produkty z ceramidami powinny być stosowane często, względem potrzeb skóry dotkniętej problemami.

Dodaj komentarz