Do uszkodzeń zębów może dojść w różnych okolicznościach, ale najczęściej jest to skutek upadku, uprawiania aktywności fizycznej, nagryzania czegoś twardego lub wypadku drogowego. W przypadku, gdy złamiemy lub ukryszymy przedni ząb, praktycznie nie mamy możliwości ukrycia tego faktu przez innymi. Dlatego też w razie tego typu problemów, należy bezzwłocznie udać się do stomatologa na konsultację.
Jak naprawić uszkodzony ząb?
Wizyta u stomatologa pozwoli Ci uzyskać informacje, czy da się naprawić złamany ząb i jak ma przebiegać ewentualne leczenie. W razie konieczności lekarz wykona badanie rentgenowskie aby określić skalę problemu. Warto tu nadmienić, że w niektórych przypadkach wybicia zęba, możliwe jest jego ponowne wstawienie, dlatego też po doznaniu urazu należy jak najszybciej dostać się do stomatologa wraz z zachowanym zębem. Taki proces nazywany jest reimplantacją.
Jak leczy dentysta w Lublinie?
Niezależnie od skali uszkodzenia, czyli czy chodzi o ukruszony, czy całkowicie wybity ząb należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego aby zapobiec większym uszkodzeniom. Ukruszony ząb jest szczególnie narażony na bakterie i urazy termiczne, a to może wiązać się w przyszłości ze zwiększonymi kosztami leczenia. Dlatego nie należy odwlekać wizyty u dentysty w Lublinie, nawet jeśli uraz nie powoduje bólu.
Ukruszony ząb
W zależności od zaawansowania uszkodzenia ukruszony ząb można wygładzić lub poddać kosmetycznej korekcji. Skutecznym rozwiązaniem może być również zastosowanie licówki, wypełnienia lub korony. Przed podjęciem decyzji, warto poprosić lekarza o wyjaśnienie różnic między możliwymi rozwiązaniami i zaproponowanie najlepszego z nich dla danej sytuacji.
Pęknięty lub złamany ząb
Pęknięte lub złamane zęby mogą powodować duże komplikacje, dlatego ważne, aby szybko je naprawić. Lekarz zadecyduje czy w danym przypadku konieczne jest leczenie kanałowe lub usunięcie zęba. Zwykle jednak pękniecie można zaleczyć stosując koronę na zęba.
Wybity ząb
W przypadku wybicia zęba z każdą chwilą umierają komórki korzenia zęba, dlatego najlepszą metodą jest jego szybka implementacja w zębodole. Gdy wybijesz ząb, umyj go pod wodą i zabierz ze sobą do dentysty, a być może lekarz zdąży go ponownie umieścić w zębodole. Największe szansę na sukces masz w ciągu 30 minut od wypadku, ale zabieg można wykonać również później. Po ustabilizowaniu się zęba w dziąśle, po upływie dwóch tygodni konieczne może być leczenie kanałowe, które z pewnością jest niewielką ceną za odzyskania zdrowego zęba.