Dyskopatia lędźwiowa – jakie są jej przyczyny i jak się ją leczy?

dyskopatia ledzwiowa

Ból w dolnym odcinku pleców to jedno z najczęstszych schorzeń, z którym do lekarza zgłaszają się pacjenci. Dyskopatia lędźwiowa jest już uważana za chorobę cywilizacyjną. Jest to choroba, która występuje w wyniki prowadzenia złego stylu życia. Siedzący tryb pracy, mało ruchu i zła dieta wpływają negatywnie na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Jak leczyć dyskopatię?

Jakie są objawy dyskopatii?

Dyskopatia lędźwiowa w Warszawie czy innych miastach jest schorzeń, którego wzrost pojawiania się obserwuje się z miesiąca na miesiąc. Inaczej zwana jest przepukliną jądra miażdżystego. Schorzenie powstaje na skutek patologicznych zmian w krążkach międzykręgowych. Dyskopatia najczęściej spowodowana jest złym stylem życia. Mało ruchu i siedzący tryb życia wpływają negatywnie na odcinek lędźwiowy. Dodatkowo zła pozycja podczas siedzenia przy biurku, przenoszenie ciężkich przedmiotów również niekorzystnie wpływają na kręgosłup. Dyskopatia może wystąpić również na skutek urazów mechanicznych powstałych w wyniku wypadków komunikacyjnych.

Głównym objawem dyskopatii jest silny ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dodatkowo mogą pojawiać się bóle i skurcze w udach, drętwienie kończyn. Bywa, że powoduje problemy z trzymaniem moczu lub stolca.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej

Skuteczne leczenie dyskopatii to odpowiednia i szybka diagnostyka. Lekarz neurochirurg w Poznaniu zlecić musi kompleksowe badania, zanim podejmie decyzje o leczeniu. Podstawowe to RTG odcinka lędźwiowego, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Na tej podstawie można obrać właściwą drogę leczenia. Do najbardziej typowych metod walki ze schorzeniem jest zastosowanie farmakoterapii. Gdy pacjent może się poruszać, bo nie odczuwa bólu, wówczas zlecane są ćwiczenia, które mają pomóc wzmocnić odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W leczeniu dyskopatii lędźwiowej, lekarz może zarekomendować również zastosowanie kinesiotapingu czy masażu tkanek głębokich. Jeżeli te metody nie są skuteczne, wówczas rozwiązaniem może być operacja, przeprowadzana przez neurochirurga. Zabieg ma na celu stabilizację kręgów oraz usunięcie zmian zwyrodnieniowych.

Dodaj komentarz