Jak rozpoznać łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to problem dermatologiczny najczęściej pojawiający się u nastolatków w okresie pokwitania ale zdarza się już u coraz młodszych dzieci i u osób dorosłych. Pojawiające się zmiany skórne mają charakter przewlekły i nawracający. Kluczową rolę w łagodzeniu dolegliwości ma odpowiednia i regularna pielęgnacja skóry. Jak rozpoznać ŁZS i jak leczyć tę chorobę skóry?

Co to jest łojotokowe zapalenia skóry?

W okresie dojrzewania dochodzi do wzmożonej produkcji sebum w skórze. Cera zwyczajnie się przetłuszcza. Jednak w przypadku ŁZS dochodzi do nadmiernej produkcji sebum co powoduje podrażnienie, stan zapalny, łuszczenie się naskórka. Poza zbyt dużą aktywnością gruczołów łojowych u podstaw dermatozy leży zakażenie skóry grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy, owłosionej części głowy oraz na klatce piersiowej ale pojawiają się też w fałdach skórnych, w pachwinach i na zgięciach stawowych. Jest to częsta przypadłość i szacuje się, że 10% pacjentów lekarzy dermatologów przychodzi leczyć właśnie to schorzenie.

Przyczyny pojawienia się ŁZS nie są w pełni jasne ale wnioskuje się, że za łojotokowe zapalenie skóry odpowiadają: zaburzenia pracy układu odpornościowego, zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia dieta (niedobory cynku, wolnych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B), niewłaściwa higiena osobista, brak ekspozycji na światło słoneczne, zanieczyszczenie środowiska.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry

Do rozpoznania dermatozy trzeba zaobserwować takie objawy jak:

  • Skóra błyszcząca, wyraźnie przetłuszczona
  • Miejscami pojawiają się rumień i zaczerwienienie o nieregularnym kształcie, w obrębie którego zaczyna złuszczać się naskórek zabarwiony na żółto od nadmiaru łoju i sebum
  • Zmiany pojawiające się na owłosionej skórze głowy i w brwiach mogą powodować przerzedzenie się włosów
  • Może  wystąpić świąd i pieczenie

Do nasilenia objawów dochodzi w trakcie dużych upałów i zwiększonej potliwości oraz zimą, gdy skóra nie ma dostępu do słońca i jest szczelnie przykryta ubraniami. Zaawansowane łojotokowe zapalenie skóry może prowadzić do erytrodermii, czyli ogólnego stanu zapalnego skóry dlatego po zaobserwowaniu wyżej wymienionych objawów lepiej udać się do dermatologa celem potwierdzenia diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Leczenie ŁZS

Aby walczyć o gładką, jednolitą i zdrową cerę trzeba w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do lekarza specjalisty, czyli dermatologa. Oczywiście można też umówić się na prywatną wizytę, do czego skierowanie nie jest potrzebne. Jednak biorąc pod uwagę przewlekły typ choroby wiąże się to z ponoszeniem regularnych kosztów, gdyż przerwanie leczenia w większości przypadków kończy się nawrotem choroby. Jak wygląda leczenie? Lekarz po badaniu dermatologicznym może przepisać odpowiednie leki na łojotokowe zapalenie skóry. Stosuje się tu miejscowo leki przeciwzapalne, np: retinoidy, glikokortykosteroidy (maści sterydowe) dostępne tylko na receptę lub maści przeciwgrzybicze oraz doustne antybiotyki również na receptę. Na owłosioną skórę głowy stosuje się specjalne płyny i szampony na łojotokowe zapalenie skóry zawierające siarkę, dziegieć, selen, cyklopiroksolamina, pirytonian cynku, ketokonazol, które działają przeciwgrzybiczo, a więc niwelują przyczynę problemu (przykłady preparatów pomocnych w leczeniu ŁZS można znaleźć tutaj:https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Kosmetyki_Problemy-skorne_Lojotokowe-zapalenie-skory-2978.html). Indywidualnie lekarz może zalecić też naświetlanie zmian specjalnymi lampami, które wysuszają zmiany i hamują rozwój bakterii i grzybów.

Pielęgnacja skóry łojotokowej

Zarówno w trakcie leczenia jak i w okresach remisji należy prawidłowo dbać o skórę. Ważne jest oczyszczanie oraz nawilżenie skóry. Kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry powinny mieć łagodną formułę oraz właściwości keratolityczne, czyli złuszczające. Szczególnie dobrym wyborem będą dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry z ŁZS. Codziennie stosowane łagodzą świąd, zaczerwienienie, zmniejszają widoczność zmian, regulują wydzielanie sebum oraz przywracają komfort. Osoby dotknięte tą dermatozą powinny posiadać w kosmetyczce szampon przeciwłupieżowy stosowany przy łojotokowym zapaleniu skóry, płyn lub żel do mycia skóry oraz krem do skóry na łojotokowe zapalenie skóry.

Dodaj komentarz