Sprzęt medyczny: rodzaje i cechy

Każdy z nas musi od czasu do czasu skorzystać z pomocy lekarskiej, niezależnie od tego, czy jest to zwykłe przeziębienie, czy poważniejsza choroba. Za każdym razem pacjent ma nadzieję na pomoc wykwalifikowanego specjalisty dysponującego odpowiednim sprzętem.

W takich właśnie przypadkach, to właśnie urządzenie pomoże postawić właściwą diagnozę i na czas przepisać odpowiednie leczenie. W dzisiejszych czasach technika nie stoi w miejscu – dotyczy to również sprzętu medycznego.

Duże miasta już dawno wyposażyły swoje szpitale i ośrodki w najnowsze technologie, ale mniejsze miejscowości starają się dostosować swoje placówki do nowych standardów.

Rodzaje sprzętu medycznego

Technologię medyczną można podzielić na kategorie:

 1. Diagnostyczny. Obejmuje aparat do badania ultrasonograficznego, prześwietlenia, sprzęt do wykonywania odczytów czynności serca itp.
 2. Terapeutyczny . Może to obejmować ciśnieniomierz lub fonendoskop.
 3. Chirurgiczny . Ta kategoria obejmuje zestaw instrumentów niezbędnych podczas operacji, a także sprzęt do utrzymania żywotności narządów podczas operacji.
 4. Laboratorium . Obejmuje to pełen zakres technik najdokładniejszych analiz.
 5. Transport. Ten typ oznacza środek transportu dla pacjenta, taki jak nosze lub wózek.

Nie wszystkie choroby można leczyć w warunkach ambulatoryjnych, niektóre wymagają pobytu pacjenta w szpitalu. W takim przypadku placówka musi koniecznie wyposażyć pokój opieki zdrowotnej w specjalistyczne meble, aby zapewnić pacjentowi wygodny i komfortowy pobyt. Lista główna obejmuje:

 • Właściwe łóżka;
 • Kanapy i parawany;
 • Zestawy meblowe (stoły z krzesłami) itp.

Wiele dużych firm zajmujących się wyposażaniem placówek medycznych oferuje ogromny wybór poprawnych, a jednocześnie funkcjonalnych i łatwych w montażu mebli.

Klasyfikacja wyrobów medycznych według przeznaczenia

Każde urządzenie medyczne spełnia określone funkcje, w związku z tym cały sprzęt można podzielić na typy:

 • Chirurgiczne: laparom – przyrząd do manipulacji jamą brzuszną, noże elektryczne do bezkrwawego preparowania tkanek miękkich, specjalne stoły operacyjne, innowacyjny sprzęt pozwalający na wykonywanie operacji w najtrudniej dostępnych miejscach i przy minimalnych nacięciach.
 • Laboratorium: pojedyncze skrzynki, analizatory, termostaty itp.
 • Lecznicze: aparat USG, pompy infuzyjne do rozprowadzania niezbędnych leków w ciele pacjenta itp.
 • Diagnostyka: urządzenia do wykonywania kardiogramu serca, EEG (sprzęt do badania aktywności mózgu) itp.
 • Fizjoterapia: inhalatory na choroby układu oddechowego, sprzęt do masażu leczniczego, sprzęt do pracy ze światłem ultrafioletowym.

Dodatkowy sprzęt medyczny

Istnieje wiele kategorii sprzętu medycznego, które odnoszą się do wyposażenia dodatkowego, ale bez nich po prostu nie można sobie wyobrazić nowoczesnej instytucji:

 1. Monitory medyczne. To za ich pomocą personel medyczny może śledzić nawet najmniejsze zmiany w aktywności organizmu pacjenta. Ponadto ekrany te wyświetlają podstawowe wskaźniki zdrowia, takie jak ciśnienie krwi, puls itp.
 2. Respiratory lub urządzenia do dializy dla prawidłowej pracy nerek.
 3. Urządzenia do sterylizacji i dezynfekcji (urządzenia do dezynfekcji, sterylizatory, sprzęt UV)..

Urządzenia medyczne i bezpieczeństwo procesów

Urządzenia medyczne, takie jak rozruszniki serca, pompy insulinowe, monitory na sali operacyjnej, defibrylatory i narzędzia chirurgiczne, w tym stymulatory mózgu, mają możliwość przekazywania pracownikom medycznym ważnych informacji o stanie organizmu pacjenta. Ponadto wiele z tych urządzeń może być sterowanych zdalnie.

Funkcje te wywołały obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa związane z błędami ludzkimi i awariami technicznymi. Przeprowadzono badania dotyczące podatności urządzeń medycznych na włamania hakerskie i stwierdzono, że ryzyko takie istnieje.

W 2008 roku programiści udowodnili, że do rozruszników serca i defibrylatorów można się włamać poprzez bezprzewodowe urządzenia radiowe, anteny i komputery osobiste. Badania te wykazały, że możliwe jest przerwanie pracy defibrylatorów i rozruszników serca oraz przeprogramowanie ich w taki sposób, aby dostarczały pacjentowi potencjalnie śmiertelnych wstrząsów lub realizowały swój własny program działania. Swoimi obawami podzielili się na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa.

Źródło: https://medikapoland.pl/pl/4-urzadzenia-wielofunkcyjne-premium

 

Dodaj komentarz