Odchudzasz się? Sprawdź o czym warto wiedzieć

odchudzanie

Od wielu lat szukasz skutecznych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów? Co chwilę testujesz nowe diety z nadzieją, że okażą się skuteczniejsze od poprzednich? Zastanawiasz się jak zawalczyć z „oponką”? Cudowne metody nie istnieją, ale przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym odchudzanie okaże się znacznie bardziej skuteczne. Oto one:

1. Głodówka? W żadnym wypadku!

Niektórym wydaje się, że doskonałym sposobem na zrzucenie kilku kilogramów jest zredukowanie ilości pożywienia do absolutnego minimum, nawet poniżej 1000 kalorii dziennie. To jedna z najmniej skutecznych metod odchudzania, a zarazem bardzo niebezpieczna! Długotrwały deficyt energetyczny osłabia organizm i wywołuje w nim szereg niekorzystnych zmian. Ponadto po zakończeniu głodówki może okazać się, że szybko wrócimy do dawnej wagi. Kiedy organizm przez pewien czas odczuwa brak pożywienia przechodzi bowiem w tryb magazynowania energii, więc przemiana materii znacznie spowalnia. Zapomnij zatem o głodówkach! Kluczem do sukcesu jest wyliczenie zapotrzebowania energetycznego (najlepiej przez specjalistę) i spożywanie 4-5 posiłków dziennie w stałych odstępach czasowych. Jeśli potraktujesz dietę jako krótkotrwały przykry epizod, nie osiągniesz żadnych efektów. Konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych na stałe.

2. Jakie produkty wybierać?

W twojej kuchni powinny królować warzywa. Można spożywać je w różnej postaci: na surowo, pieczone czy gotowane na parze. Warzywa to prawdziwe bomby witaminowe, które zapewnią nam nie tylko szczupły wygląd, ale także ładną cerę i zdrowy organizm. W trakcie odchudzania warto sięgać również po białko, ponieważ na długo zapewnia ono uczucie sytości. Jedz więc twaróg, jogurty, kefiry, ryby, chude mięsa i jajka kurze. Wyeliminuj ze swojego jadłospisu produkty z białej mąki. Zamiast nich wybieraj pieczywo żytnie, graham, kasze, ryż i makarony pełnoziarniste. Kupuj różnego rodzaju produkty dietetyczne i eksperymentuj z przepisami. Zdrowe żywienie wcale nie musi być nudne i niesmaczne! Pamiętaj jednak, by swoje posiłki przygotowywać ze składników dobrej jakości, pozbawionych szkodliwych konserwantów i wzmacniaczy smaku. Taka żywność dostępna jest na stronie: www.aleeko.pl.

3. Zmień myślenie

Nie ma magicznych metod, za sprawą których z dnia na dzień pozbędziesz się nadmiarowych kilogramów. Odchudzanie to długotrwały proces, dlatego tak ważna jest zmiana myślenia. Nie spodziewaj się natychmiastowych efektów i zrezygnuj z codziennego stawania na wadze. W naszym organizmie często dochodzi do zawahań wagi, więc codzienne kontrole mogą być demotywujące. Kontroluj postępy nie częściej niż raz na tydzień. Należy pamiętać, że wskaźnik kilogramów nie zawsze odzwierciedla prawdziwy stan rzeczy. Jeśli redukcji kalorii towarzyszą intensywne treningi, może okazać się, że nasza waga nawet nie drgnęła, a być może nawet się… zwiększyła. To naturalny proces. Mięśnie są cięższe niż tłuszcz, więc wraz z przyrostem tkanki mięśniowej waga także będzie się zwiększać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie obwodów: ud, talii i bioder. W ten sposób uzyskasz bardziej wiarygodne pomiary.

4. Zamień słodycze na zdrowe przekąski

Odstawienie słodyczy to olbrzymie wyzwanie. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez słodkiej przekąski. W zdrowej diecie nie ma oczywiście miejsca na słodkie napoje gazowane i kaloryczne łakocie. Można jednak stosować różnego rodzaju zamienniki np. orzechy, suszone owoce i samodzielnie przygotowane zdrowe wypieki o niewielkiej zawartości cukru. Nie oznacza to jednak, że od czasu do czasu nie można pozwolić sobie na małą przyjemność. Masz urodziny? Idziesz na wesele? Ktoś częstuje Cię kawałkiem ciasta? Nie odmawiaj! Najważniejsze, by nie zajadać się słodyczami na co dzień.

5. Żyj aktywnie

Dieta jest ważna, ale ruch także ma istotny wpływ na nasz wygląd. Zostaw więc samochód na parkingu i pójdź do pracy pieszo lub pojedź rowerem. Zamiast spotkań w restauracji, zaproponuj znajomym wspólny spacer lub spływ kajakowy. Zawsze szukaj okazji do aktywnego spędzania czasu.

Wiele osób marzy o szczupłej sylwetce. Katowanie się wymyślnymi dietami i głodówkami nie przyniesie jednak pożądanych efektów. Kluczem do sukcesu jest racjonalne odżywianie, zmiana codziennych nawyków i aktywność fizyczna. Na efekty nie trzeba będzie czekać długo!

Dodaj komentarz