Biustonosz do gimnastyki – dlaczego warto z niego korzystać?

biustonosz do gimnastyki

Gimnastyka to wymagający sport, którego istotą są wszelkiego rodzaju podskoki, figury akrobatyczne, czy ćwiczenia na przyrządach. Wykonywanie takich czynności to często bardzo duże obciążenie dla całego organizmu. Kontuzje i urazy są tutaj na porządku dziennym. Z tego względu warto zadbać o nawet najmniejsze aspekty, które wesprą sylwetkę podczas treningu, a do tego zapewnią komfort. Oprócz czynności profilaktycznych i odpowiedniego sprzętu kobiety powinny dodatkowo zadbać o dobrze dobrany stanik sportowy. Dlaczego warto się na niego zdecydować? 

Stanik sportowy a zdrowie

Podczas aktywności fizycznej — szczególnie tak wymagającej jak gimnastyka — piersi narażone są na permanentne wstrząsy i przemieszczanie. Takie działanie nie jest dla nich zbyt korzystne. Piersi zbudowane są ze skóry, tkanki tłuszczowej oraz tkanki łącznej. Oznacza to, że nie posiadają żadnych mięśni. Dlatego też trening nie wpłynie na nie pozytywnie, a co więcej — może im zaszkodzić. Przy podskoku piersi unoszą się nawet o 9 cm. Takie przemieszczanie się biustu podczas treningu wpływa niekorzystnie na sylwetkę (dotyczy to głównie kobiet o większych rozmiarach biustu), może doprowadzić do garbienia się oraz innych wad postawy. To oczywiście przełoży się na bóle pleców, szyi czy głowy. Stanik sportowy utrzymuje piersi blisko klatki piersiowej, dzięki czemu nie mają one możliwości do przemieszczania się. Warto również wspomnieć, że zwykły biustonosz nie jest dobrym rozwiązaniem. Badania wykonane przez naukowców z University of Portsmouth dowodzą, że staniki nieprzeznaczone do sportu amortyzują wstrząsy o 40% słabiej niż te specjalistyczne.

Stanik sportowy a wygląd biustu

Biustonosz sportowy to przede wszystkim kwestia zdrowia, jednak ma on również wpływ na wygląd piersi. Wspomniana wcześniej tkanka łączna to tak zwane więzadła Coopera. To właśnie one odpowiedzialne są za trzymanie biustu w odpowiedniej pozycji. Problem polega na tym, że są bardzo kruche i delikatne, dlatego łatwo się rozciągają i przerywają. Przy skokach i innych gwałtownych zmianach pozycji nie trudno o taki efekt. Niestety uszkodzone więzadła Coopera nie zregenerują się. Przez to piersi stracą swój kształt i będą opadały. Specjalne topy do gimnastyki  utrzymują piersi i nie pozwalają na przemieszczanie się ich podczas treningu. Dzięki temu można zapobiec deformacjom i zachować estetyczny wygląd na długo.

Wygoda podczas treningu

Wygoda na treningu to również ważny aspekt. Odpowiednio dobrany biustonosz sportowy będzie utrzymywał piersi na miejscu, dzięki czemu wykonywanie ćwiczeń i wymagających pozycji będzie znacznie bardziej komfortowe. Nieodpowiednia odzież treningowa potrafi zepsuć trening i przyczynić się do pogorszenia wydajności. Wygodne staniki sportowe do gimnastyki (i nie tylko) znaleźć można w sklepie Decathlon, który oferuje zróżnicowane produkty od topowych producentów.

Jak widać biustonosz sportowy, to kluczowy element dla każdej gimnastyczki…ale nie tylko. Tego typu odzież jest ważna również przy uprawianiu innych dyscyplin. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że tak mała zmiana może zaowocować w postaci lepszej efektywności treningowej oraz zdrowego kręgosłupa i estetycznego wyglądu piersi.

Dodaj komentarz